Klinika Kultury

nowa fundacja kulturalna w Sopocie

Sopocka Scena off de BICZ przestała istnieć. Jednak nie oznacza to, że osoby z nią związane przestaną działać artystycznie w Trójmieście. Powstaje Klinika Kultury - nowa fundacja zrzeszająca osoby związane dotąd z tą instytucją.

- Zakładamy Fundację Klinika Kultury. Za około miesiąc otrzymamy numer KRS i będziemy mogli działać jako fundacja. W fundacji pracować będą wszyscy, którzy pracowali w zespole Sopockiej Sceny Off de BICZ - zapewnia Ewa Ignaczak, była szefowa nieistniejącej już Sopockiej Sceny. - Fundacja zajmować się będzie projektami głównie na terenie Gdyni. Jesteśmy po uzgodnieniach z radą fundacji i mamy gotowy statut. Nasza działalność skupi się wokół upowszechniania kultury, organizacji wydarzeń artystycznych oraz działalności edukacyjnej. W radzie fundacji znajdują się wybitne osobistości kultury z całego Trójmiasta.

Dla Ewy Ignaczak, która prowadzi także autorski Teatr Stajnia Pegaza, przygotowano w Teatrze na Plaży etat reżyserski.

- Rozmawiałem z władzami miasta na ten temat i wszystko wskazuje na to, że przyjmę tę propozycję. Zostanę więc z Teatrem Stajnia Pegaza w Sopocie, chociaż umowy jeszcze nie podpisałam. Umówiliśmy się, że przygotuję tutaj dwie premiery w ciągu roku - dodaje Ewa Ignaczak.

Obecnie Ewa Ignaczak pracuje nad spektaklem "Menuet" Louisa Paula Boona, którego premiera zaplanowana jest na maj. W spektaklu wystąpią m.in. Piotr Misztela i Ida Bocian. Drugą premierą, jaką Ewa Ignaczak przygotuje w ramach pracy w Teatrze na Plaży, będzie "Burmistrz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premiera jesienią.

Natomiast w niedzielę, 17 marca (godz. 19) w Teatrze na Plaży zobaczyć można polską premierę spektaklu "Bobok" według Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Ignaczak w ramach prezentacji dyplomowych międzynarodowej Akademii BAIT.

Łukasz Rudziński
www. trojmiasto.pl
14 marca 2013
Portrety
Ewa Ignaczak

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia