Klucz do „Teatru Wyobraźni"

Radiowy Festiwal Teatralny Monodram w Rzeszowie

Dziesięć spektakli z czterdziestu zgłoszonych konkuruje z sobą w Studio im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów. I edycja Festiwalu Monodram 23-26 marca 2023 r.

Spektakle konkursowe wybrali Cezary Morawski, Edyta Kluk-Wisz, Małgorzata Machowska i Jagoda Rall.

W czwartek, w Studio im. Nalepy pojawią się „Mamy problem. Monodram macierzyński" Magdaleny Bochan-Jachimek i „Balkon Goldy" Ernesty Winnickiej, poprzedzające otwarcie Festiwalu i koncert Mariusza Oziu Orzechowskiego. W piątek, „Iwan Karamazow zwraca bilet" Michała Studzińskiego, „Jordan" Zuzanny Bernat, „Dagny. Brecht.

Księżniczka żebraków" Dagny Mikoś i „Voyage. Voyage. Cytrynowa podróż" Bogusławy Schubert. W sobotę, „Audiencja" Piotra Zawadzkiego, „Sonata Kreutzerowska" Daniela Salmana, „Stryjeńska. Let's dance, Zofia!" Doroty Landowskiej i „Kamień na kamieniu" Andrzeja Roga. W niedzielę, finał, nagrody i poza konkursem „Oriana Fallaci" Ewy Błaszczyk.

W Radiowym Festiwalu Teatralnym Monodram w Rzeszowie, chodzi o poszukiwanie małych form teatralnych, w których słowo jest podstawą struktury spektaklu. Zarazem kluczem do „Teatru Wyobraźni", jakim jest słuchowisko radiowe.

Także o nową przestrzeń dla twórców żywego teatru i nadanie spektaklom nowych, autonomicznych form w zaprezentowaniu odbiorcom, w formie radiowej i cyfrowej.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
23 marca 2023

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...