Kobieta w kościele

"Magnificat" - reż. Marta Górnicka - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Chór Kobiet swoją drugą premierą "Magnificat" wdarł się na Jasną Górę, zdjął Czarną Madonnę ze ściany i roztrzaskał ją w drobny mak. Przyglądam się projektowi Marty Górnickiej od początku jej współpracy z Instytutem Teatralnym i nie mogę wyjść z podziwu, że jej się to autentycznie udaje. I to jak!

Chór złożony ze "zwykłych kobiet", choć myślę, że należałoby je nazywać niezwykłymi, ciągle się rozrasta i tworzy coraz odważniejsze projekty. Jest nim z pewnością "Magnificat". Libretto jest naprawdę mocne. Do tego stopnia, że Marta Górnicka obawiała się, że "jej dziewczyny" nie będą chciały go zaśpiewać. Jakże się pomyliła, bo zaśpiewały i to brawurowo. Krzyczały, ryczały, piszczały i syczały, co myślą o roli, w jaką je w Polsce wtłacza kościół katolicki. Poseł Gowin miałby wylew krwi do mózgu, biskup Pieronek otworzyłby karnister z kwasem solnym.

Rolą służebicy, Maryi, świętej, błogosławionej i - w końcu - Matki Polki jest obsłużyć mężczyznę albo seksualnie, albo duchowo. Można też w pakiecie: dwa w jednym. Tak jest dobrze, tak jest od zawsze, takie jest prawo naturalne, taka jest nasza narodowa tradycja, taka była i jest wiara naszych ojców (matek nie było). Kobieto masz milczeć, rodzić, sprzątać i gotować. Nie masz głosu, cierp w milczniu. Bije cię regularnie mąż? Przysięgałaś na dobre i na złe, bo wiesz, co Bóg złączył...Rozumiesz. Twoja rola w kościele, KO-BIE-TO, jest wiekopomna, wielka, nieoceniona. Na obraz i podobieństwo "zawsze dziewicy" cię stworzono.

Ale uwaga!, wymyślona i pielęgnowana przez katolicki kler wespół z jego akolitami symboliczna i realna władza penisów się kończy. Oto na scenę wchodzi Chór Kobiet. Słychać tylko w tle echo obrzydliwego śmiechu wszystkich całujących miłym paniom rączki panów, którzy nie wiedzieli, jak można zgwałcić prostytutkę. Teraz żarty się kończą.

Chór Kobiet "Magnificat", koncepcja, libretto, reżyseria: Marta Górnicka, partytura IEN, choreografia: Anna Godowska, produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskieg w Warszawie, premiera 27 czerwca 2011 r., www.chorkobiet.ezapisy.pl

Mike Urbaniak
www.magazynwaw.com
30 czerwca 2011

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia