Kobiety, kościół i teatr

1. Festiwal Teatrów Studenckich "Start"

Spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia i "Magnificat" Marty Górnickiej to niektóre propozycje Instytutu Teatralnego na przyszły tydzień.

13 marca 2014, g. 18:00

Prezentacja spektaklu "Teczki" Teatru Ósmego Dnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Festiwalu Teatrów Studenckich "Start".

Naszym zamiarem jest zrealizowanie pewnego eksperymentu teatralno-dokumentalnego zainspirowanego odkryciem naszych własnych, indywidualnych, prywatnych dossier w zasobach akt byłej Służby Bezpieczeństwa. Są to poważne zasoby - dziesiątki akt, setki stron, kwestionariusze, charakterystyki, "analizy teatrologiczne"... Poruszająca historia śledzenia, tropienia i w końcu stawiania w stan oskarżenia... myśli, duchowych burz, intelektualnych buntów, moralnych rozterek (...)Dziś patrzymy na to z dystansem, wydaje się, że znaleźliśmy wyjście z totalitarnego labiryntu, ale jego wspomnienie wciąż budzi grozę, czasem śmiech, czasem brzmi jak przestroga.

Ewa Wójciak

Bilety na wszystkie festiwalowe spektakle w cenie 15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny), karnety 40/50 zł.

15-16 marca 2014, g. 19:00

Pokazy spektaklu Chóru kobiet "Magnificat" w reżyserii Marty Górnickiej

Chór Kobiet to nowoczesna forma teatru chórowego. Zespól tworzy 25 kobiet różnych zawodów i w różnym wieku. Spektakle Chóru były prezentowane na festiwalach teatralnych m.in. w Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie.

W drugim spektaklu pt.: "Magnificat" Chór Kobiet konfrontuje się z najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele - postacią Najświętszej Marii Panny, z jego ideologiczną i estetyczną władzą, z magnetyczną siłą tej świętej ikony kobiecości.

Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty Bachantek Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Nuty "Magnificatu" są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów.

Drugi projekt Chóru Kobiet jest wypowiedzią na temat kobiety w systemie władzy Kościoła. Bez świętych i nie-świętych słów. To postoperowa forma, z której rodzi się wielogłosowy, popkulturowy "Magnificat". (Marta Górnicka, reżyserka)

bilety: 10 zł

rezerwacje: bilety@instytut-teatralny.pl <http://mail.freshmail.pl/c/kp5xe92ayz/zd5rketcqr/>

więcej informacji: www.chorkobiet.pl <http://mail.freshmail.pl/c/gdyfpc5q8b/zd5rketcqr/>

(-)
Materiał Teatru
8 marca 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...