Kolada w Teatrze Śląskim

"Dwanaście krzeseł" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

Zrealizowany przez rosyjskiego dramatopisarza, aktora i reżysera Nikołaja Koladę spektakl "Dwanaście krzeseł" będzie miał w niedzielę sylwestrową premierę w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Oficjalna premiera - 5 stycznia.

«"Dwanaście krzeseł" to kultowa powieść satyryczna z okresu międzywojennego, napisana przez Ilję Ilfa i Eugeniusza Pietrowa. Ostap Bender, kanciarz i oszust, a może raczej - jak sam siebie określa - "wielki kombinator", poszukuje diamentowego skarbu, ukrytego w jednym z dwunastu zabytkowych krzeseł. Pomaga mu w tym wspólnik Hipolit Matwiejewicz Worobianinow, który ma też własny interes do załatwienia. W głównych rolach - Bartłomiej Błaszczyński i Mateusz Znaniecki.

Publiczność może pamiętać "Dwanaście krzeseł" z popularnego radzieckiego serialu bądź filmowej ekranizacji w reżyserii Mela Brooksa. Komedia, którą Nikołaj Kolada realizuje w katowickim teatrze, jest jednak oparta na nowym, uwspółcześnionym tłumaczeniu tekstu.

- To zrealizowana z rozmachem inscenizacja na 12 krzeseł, 30 aktorów i kilkaset kostiumów, diamenty i perły" - powiedziała w sobotę PAP kierowniczka literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo. "Widzowie odnajdą w tym spektaklu atmosferę handlowej Odessy, gwarnego targowiska, aktorzy tańczą śpiewają, są sceny zbiorowe z udziałem studentów naszej szkoły aktorskiej, a wyróżnikiem plastycznym, o obecność którego w swoich spektaklach dba zawsze Nikołaj Kolada, są koty - dodała.

To kolejna realizacja Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim. W 2015 r. zrealizował na tej scenie "Ożenek" Gogola.

Anna Gumułka
Kurier PAP
30 grudnia 2017
Portrety
Nikołaj Kolada

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...