Kolejna odsłona Sceny Światoczułej

"Barbarzyńcy przyszli" - reż. Stanisław Miedziewski - Teatr Ecce Homo

DK Rakowiec zaprasza na kolejną odsłonę Sceny Światoczułej: 24 września 2014 (środa) o godz. 19.00 -"Barbarzyńcy przyszli", Teatr Ecce Homo z Kielc, reż. Stanisław Miedziewski.

Spektakl powstał na motywach dramatu Andrzeja Stasiuka "Noc, czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna" i ma w sobie to, co w Stasiuku najlepsze - soczysty, żywy język, dowcip i dystans do tego, do czego w Polsce zwykle dystansu zachować się nie da. Oto bowiem główny bohater, polski złodziej samochodów, ginie od kuli, a jego serce -doskonały towar eksportowy, równie dobry, jak sprowadzane przez niego niemieckie auta, trafia nigdzie indziej, jak do bogacza z Niemiec. Łącząca realizm ze światem zmarłych opowieść jest okazją do pokazania narodowych przywar, uprzedzeń, stereotypów, a także świetną zabawą dla widza, który w wielu miejscach odkryje nawiązania do tekstów kultury.

Reżyser Stanisław Miedziewski, biorąc na warsztat tragifarsę, na szczęście bardziej przywiązuje się do drugiego członu nazwy gatunku i z pomocą bardzo dobrych aktorów serwuje widzom zabawny seans terapeutyczny. Pokazuje, jacy jesteśmy z całym bagażem historycznych doświadczeń ipozwala się z tego śmiać. Uświadamia też, że to właśnie te zabawne różnice tworzą tożsamość narodową, a polskie serce zawsze pozostanie słowiańskie, nawet przeszczepione Niemcowi.

Bilety 10 zł/os

(-)
Materiał Teatru
9 września 2014

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...