Kolejna premiera u Horzycy

"Witaj, Dora" - reż. Krzysztof Rekowski - Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Zaledwie tydzień po swojej pierwszej w tym sezonie premierze Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na kolejne nowe przedstawienie. Tym razem będzie to polska prapremiera sztuki Lukasa Bärfussa "Witaj, Dora".

Tytułową bohaterką tego dramatu jest nastoletnia dziewczyna, która - uznana w dzieciństwie za chorą - od lat faszerowana była lekami uspokajającymi. Gdy nagle, decyzją matki, przestaje je przyjmować, znika bariera oddzielająca ją dotąd od otoczenia i zamykająca we własnym, wewnętrznym świecie. Dora świat nagle odkrywa i jednocześnie zderza się z nim. Odkrywa też swoją kobiecość i seksualność.

Jak w wywiadach mówił reżyser przedstawienia Krzysztof Rekowski [na zdjęciu], oglądamy w tej sztuce również siebie - społeczeństwo nieskłonne przyznawać pełnię praw "odmieńcom", za to skore do zamykania innych w szufladkach.

Sztuki Lukasa Bärfussa, 42-letniego szwajcarskiego dramaturga, grane są na całym świecie. W Polsce wydano m.in. jego powieść "Sto dni" (rzecz dzieje się w Rwandzie w czasie krwawej wojny domowej). Sztuka, którą zobaczymy w Toruniu, została przetłumaczona na kilkanaście języków. W Polsce ukazała się kilka lat temu pod tytułem "Seksualne neurozy naszych rodziców".

Przekładu dokonała Izabela Rozhin. Spektakl ze scenografią Macieja Chojnackiego i muzyką Marcina Mirowskiego reżyseruje Krzysztof Rekowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Ma w dorobku inscenizacje w teatrach Warszawy, Krakowa, Gdańska, Opola, Jeleniej Góry. Jego spektakl "Romeo i Julia" został nagrodzony w konkursie na najlepszą polską inscenizację szekspirowską sezonu 2005/2006.

W tytułowej roli zobaczymy debiutującą na toruńskiej scenie absolwentkę krakowskiej PWST Julię Sobiesiak. To laureatka festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu sprzed dwóch lat, nagrodzona wówczas za rolę w "Przemianie" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W przedstawieniu "Witaj, Dora" występują również: Ewa Pietras, Agnieszka Wawrzkiewicz, Paweł Kowalski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan oraz Paweł Tchórzelski.

Premiera "Witaj, Dora"

niedziela, 27 października, godz. 19, Scena na Zapleczu

Kolejne przedstawienia we wtorek, środę i czwartek, 29, 30 i 31 października

Mirosława Kruczkiewicz
Nowości
26 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia