Kolejne spotkanie we wrześniu

Spotkanie z rektor Dorotą Segdą ws. Wydziału Teatru Tańca we wrześniu

25 lipca prezydent Bytomia Damian Bartyla spotkał się z prof. Dorotą Segdą; we wrześniu ma dojść do kolejnego spotkania - poinformował w piątek PAP Urząd Miasta w Bytomiu. Władze miasta walczą o utrzymanie rekrutacji i pozostawienie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

W przesłanym w piątek PAP stanowisku wiceprezydent Bytomia Bożeny Mientus poinformowano, że 25 lipca prezydent Bytomia Damian Bartyla spotkał się z rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie prof. Dorotą Segdą w sprawie przyszłości zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

-"Niemniej nie możemy mówić o szczegółach, bo we wrześniu ma dojść do kolejnego spotkania" - napisała w imieniu wiceprezydent Bożeny Mientus Iwona Wronka z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Bytomiu. "Nasze stanowisko jest niezmienne - nie wyobrażamy sobie Bytomia bez Wydziału Teatru Tańca i bardzo chcielibyśmy, by oferował on dotychczasowy poziom kształcenia" - czytamy w oświadczeniu.

Władze Bytomia, gdzie od 2008 r. działa zamiejscowy Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, rozmawiają z rektor AST prof. Dorotą Segdą o przedłużenie rekrutacji na bytomski WTT nie tylko w roku akademickim 2018/19 oraz o rezygnacji z planów przeniesienia wydziału do Krakowa. W Krakowie tancerze mieliby być kształceni w ramach specjalizacji na Wydziale Aktorskim.

Jeden z założycieli WTT, obecnie prodziekan dr Jacek Łumiński przyznał na początku czerwca, że "prowadził samodzielne rozmowy z innymi uczelniami w Polsce w sprawie "ewentualnego przejęcia przez nie prowadzenia wydziału". W rozmowie z "Dwutygodnikiem.com" wyjaśnił, że dalsza współpraca z AST w Krakowie "nie wydaje mi się możliwa, z wielu powodów".

"Jeśli inna uczelnia wyrazi taką wolę, by przyjąć młodych tancerzy pod swoje skrzydła, dołożymy wszelkich starań, zgodnie z kompetencjami, by było to możliwe" - poinformowały w piątek PAP władze Bytomia.

7 maja br. Senat Akademii Sztuk Teatralnych podjął uchwałę o zawieszeniu rekrutacji na studia aktorskie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w roku akademickim 2019/20 i na lata następne. Jak wyjaśniła rektor, "decyzje te są wynikiem wieloletniej obserwacji przez Senat problemów organizacyjnych, finansowych i merytorycznych związanych z posiadaniem przez małą uczelnię wydziału zamiejscowego". Tego samego dnia Senat AST podjął jeszcze jedną uchwałę, upoważniającą rektora AST "do podjęcia czynności i analiz dotyczących możliwości przeniesienia edukacji prowadzonej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu do Krakowa".

Prof. Dorota Segda powiedziała pod koniec maja PAP, że niemożliwe jest wycofanie suwerennej decyzji uczelni o zawieszeniu rekrutacji na studia aktorskie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Jak podkreśliła, "w tym roku rekrutacja na te studia odbędzie się na normalnych zasadach i studia będą funkcjonowały jeszcze przez najbliższe lata".

Rektor AST zaznaczyła, że uczelnia jest na etapie bardzo dużych zmian, związanych z nową ustawą o szkolnictwie wyższym 2.0. "To Senat ustali przyszłą strukturę uczelni według nowej ustawy" - podkreśliła.

- Nie wyobrażam sobie Bytomia bez Wydziału Teatru Tańca. To jedyne miasto w Polsce, które kształci tancerzy od szkoły podstawowej, przez średnią, po magistrów tańca. Dlatego, gdy tylko dowiedzieliśmy się o decyzji władz Akademii Sztuk Teatralnych o zamiarze likwidacji wydziału w Bytomiu, podjęliśmy starania, by uczelnia została w naszym mieście - mówił PAP prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Samorząd Studencki Wydziału Teatru Tańca na początku czerwca wystosował pismo do Senatu AST, w którym wyraził swój sprzeciw przeciwko likwidacji wydziału w Bytomiu. Studenci podkreślili w nim wysoki poziom kształcenia uczelni, który "jest (...) wynikiem wieloletniej współpracy międzynarodowej kadry ekspertów z dziedziny tańca współczesnego wraz z twórcami kultury, takimi jak: Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz czy Agnieszka Mandat". Również na początku czerwca list otwarty w obronie Wydziału Teatru Tańca do rektor AST wystosowali przedstawiciele Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca.

7 grudnia 2006 r. ówczesny prezydent Bytomia Krzysztof Wójcik podpisał list intencyjny z rektorem ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie prof. Jerzym Stuhrem i ówczesnym dyrektorem Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu Jackiem Łumińskim. Uczelnia zobowiązała się do podjęcia działań mających na celu uruchomienie w Bytomiu dziennych studiów magisterskich na kierunku aktor ruchu. Gmina zobowiązała się do dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić bazę lokalową, jak i środki finansowe konieczne do realizacji przedsięwzięcia.

Studia o specjalności "aktor teatru tańca" prowadzone są w formie Wydziału Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu od roku akademickiego 2008/09. 29 sierpnia 2008 r. miasto przekazało uczelni w formie darowizny nieruchomość przy ul. Piłsudskiego 24 na uruchomienie siedziby zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca; wcześniej w budynku mieściła się Specjalna Szkoła Zawodowa. Miasto wniosło do wkładu własnego, niezbędnego do przebudowy obiektu na potrzeby Wydziału Tańca, kwotę 760 tys. zł.

Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (działająca pod tą nazwą od października 2017 r.; wcześniej Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna) została założona w 1946 r. przez Juliusza Osterwę. Obok WTT w Bytomiu ma też filię kształcącą lalkarzy we Wrocławiu.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
11 sierpnia 2018
Portrety
Dorota Segda

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...