Kolorowy Czarny Ląd

"Afrykańska przygoda" - reż: M. Fajak-Słomińska i J. Słomiński - Teatr Miniatura

Na zielonym dywanie, porozrzucane kolorowe poduszki, mali widzowie siedzą na nich lub leżą, oglądając "Afrykańską przygodę" - spektakl zrealizowany według tekstu Marioli Fajak-Słomińskiej.

Maluchy wita łagodna melodia z pozytywki i aktor stojący przy drzewku. Kiedy na niebie zawisną już wszystkie gwiazdy, zaczyna się opowieść o chłopcu, który się we śnie przenosi na Czarny Ląd i przeżywa tam niezwykłe przygody. Spotyka latającego słonia, długoszyją żyrafę, do której może się przytulić, radosną zieloną małpkę, zebrę i pożerający banany samochodzik w kształcie krokodyla.

Ta półgodzinna opowieść bez słów, posługująca się językiem dziecięcych dźwięków, adresowana jest do widzów od roku do lat czterech.

Na scenie "Afrykańska przygoda", na zielonym dywanie toczy się druga, równie pasjonująca akcja. Dzieci reagują żywiołowo, komentują, pytają. Dziewczynka w różowej sukience tańczy, raczkujący maluch ze smoczkiem w buzi próbuje dać dyla z dywanu.

Kiedy sztuka się kończy, mali widzowie mogą wejść na scenę, zanurkować w czerwonym tunelu z materiału, dotknąć zabawek, pogłaskać aktora po policzku, postać w świetle reflektorów. Widzieliśmy też rodziców w tunelu. To urocze i dowcipne przedstawienie wyreżyserowała Mariola Fajak-Słomińska, wspólnie z mężem Januszem, do muzyki Pawła Dudzika. Autorką pomysłowej i kolorowej scenografii jest Jolanta Brejdak. Na taki spektakl maluchy czekały od dawna.

Grażyna Antoniewicz
Polska Dziennik Bałtycki online
31 stycznia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...