Komedia omyłek w Ilirii

"Wieczór Trzech Króli" - reż. Cezary Morawski - Akademia Teatralna w Warszawie

Błazeńskie rzemiosło
To mozół równy trudom filozofa:
Kto się wygłupia mądrze - sławy zazna;
Wygłup niemądry - z mędrca czyni błazna.
W. Shakespeare

Akcja tej komedii omyłek dzieje się w Ilirii – fikcyjnej krainie, u której brzegów rozbija się statek dwojga bliźniąt, Violi i Sebastiana. Oboje wychodzą z katastrofy       bez szwanku, ale los ich rozdziela – muszą szukać szczęścia na własną rękę. Viola przebiera się za mężczyznę i jako Cezario rozpoczyna służbę na dworze księcia Orsino, który jest zakochany w pięknej Oliwii. Wybranka księcia, wymawiając się żałobą po bracie, odrzuca konsekwentnie zaloty – do czasu, kiedy w imieniu Orsina pojawia się nowy posłaniec – młody i piękny Cezario…

Tymczasem Viola zakochuje się w księciu, ale w męskim przebraniu nie może wyznać swoich uczuć. Sytuację dodatkowo komplikują pijackie wybryki sir Andrzeja Chudogęby i sir Tobiasza Czkawki, a także komiczne intrygi i zabawy, w które angażują się dworzanie. Jak w każdej komedii omyłek musi jednak w końcu dojść do rozpoznania. Przybycie Sebastiana, którego początkowo wszyscy biorą za Cezaria, prowadzi do wyjaśnienia nieporozumień, a sztuka kończy się zapowiedzią trzech związków małżeńskich – Violi z księciem Orsino, Oliwii z Sebastianem, i Marii z Sir Tobiaszem.

Bohaterowie spektaklu żyją miłością, która decyduje o ich wszystkich działaniach. Uczucie dodaje im skrzydeł, ale także zaślepia i prowadzi na manowce. Akcja Wieczoru Trzech Króli dzieje się tu i teraz, w środowisku młodych ludzi, którzy myślą, że wszystko mają i wszystkiego już zakosztowali. Nie borykają się z rzeczywistymi problemami, nie wiedzą, jak pokierować własnym losem. Uważają, że „troska to wróg życia” i bezrefleksyjnie rzucają się w wir wydarzeń. Viola, w momencie, od którego zależą jej dalsze losy, mówi tylko: „Losie, rozwikłaj sam to zagmatwanie: Pomogłabym ci, lecz nie jestem w stanie”.

W Wieczorze Trzech Króli intrygą kieruje BŁAZEN. Prowokuje wydarzenia, bawi się nimi... Jest postacią, która uświadamia widzom, że trzeba czasem podjąć wyzwanie rzucane przez los.

Czas trwania spektaklu: ok. 1 godz. 30 min.

Agnieszka Sowińska
Materiały Teatru
16 marca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia