Kompania Teatr wystawi Pałygę

"Żyd" - reż. Witold Mazurkiewicz - Kompania Teatr Lublin

Spektakl pt. "Żyd", poruszający problem antysemityzmu i funkcjonujących stereotypów dotyczących Żydów, przygotował lubelski zespół Kompania Teatr. Premiera spektaklu według scenariusza Artura Pałygi, odbędzie się piątek w Centrum Kultury.

Spektakl w zamierzeniu twórców ma skłonić widza do refleksji nad narodowymi uprzedzeniami, ale też nad edukacją społeczną młodego pokolenia.

- Temat antysemityzmu jest wciąż aktualny, borykamy się z tym od wielu lat, choć wiele osób uważa, że ten temat nie istnieje. Często się ten problem trywializuje, lekceważy, ale w ten sposób robi się z tego jeszcze większy problem - powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser przestawienia Witold Mazurkiewicz.

Akcja "Żyda" rozgrywa się w środowisku nauczycieli małej prowincjonalnej szkoły. Jej dyrektor chce przyjąć i ugościć Mojżesza Wassersteina, licząc w zamian na wsparcie finansowe placówki. Jednak warunkiem tej pomocy jest nadanie szkole imienia ojca darczyńcy Mosze Wassersteina. W pokoju nauczycielskim toczy się gorąca dyskusja, w której przewijają się współczesne stereotypy na temat Żydów i wzajemne oskarżenia.

W sztuce występuje pięć postaci - dyrektor szkoły, ksiądz, polonistka, wuefista i anglistka - które według Mazurkiewicza w sposób metaforyczny pokazują przekrój całego społeczeństwa, a tym samym różne poglądy i postawy wobec antysemityzmu.

Jak powiedział Mazurkiewicz, lubelski spektakl będzie trzecią w Polsce realizacją dramatu Artura Pałygi "Żyd". Sztukę tę realizował już Teatr Polski w Bielsku -Białej, w reżyserii Roberta Talarczyka (spektakl ten zdobył główną nagrodę na festiwalu R@aport w Gdyni w 2008 r.) oraz warszawski Teatr Rampa, w reżyserii Mazurkiewicza.

Przedstawienie Teatru Rampa było pokazywane w Lublinie podczas ubiegłorocznego festiwalu teatralnego "Sąsiedzi". "Dyskusja, wtedy po spektaklu, pokazała, jak bardzo ten temat jest żywy i jak łatwo tę rozmowę obudzić. To dało mi siłę, żeby ten spektakl tutaj w Centrum Kultury realizować, bo mam wrażenie, że nakłoni ludzi do rozmowy i refleksji" - dodał Mazurkiewicz.

(-)
(PAP)
23 stycznia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...