Kompleks niższości

"Garnitur prezydenta" - reż. Cezary Iber - Wrocławski Teatr Współczesny

Na początku marca 2016 roku na Dużej Scenie planujemy premierę Garnituru Prezydenta Maliny Prześlugi w reżyserii Cezarego Ibera. Utwór ten zdobył II nagrodę w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym wtw:// strefy kontaktu 2016_dramat.

A co, jeżeli za każdą władzą stoi ktoś, kto pociąga za sznurki? A co, jeżeli ten ktoś ma kompleks niższości? A co, jeżeli tego kompleksu może się pozbyć tylko dokonując wielkich czynów? A co, jeżeli największym czynem, jaki mu przychodzi do głowy, jest wojna?

W kraju, gdzie absurd siedzi obok każdego pasażera w tramwaju, gdzie symbole tego kraju zostały zdeprecjonowane i umieszone na bluzach z kapturem za 59,90 PLN, gdzie „starzy bogowie" – Mickiewicz, Słowacki, Tuwim – zostali zastąpieni przez nowe media, zafejsbukowani i stwitterowani. W kraju, gdzie opozycją dla prawicy jest prawica, a język degraduje się z każdą nowo wydrukowaną i głośno wypowiedzianą literą. W tym kraju, geopolitycznie najlepiej położonym dla przemarszu wojsk, wciąż żyje człowiek, który chciałby powiedzieć: „w Polskę wierzę".

(-)
Materiał Teatru
25 lutego 2016
Portrety
Cezary Iber

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia