Kompletny Witkacy

kolekcja dzieł Witkacego w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego

Całą kolekcję dzieł Witkacego można oglądać do końca października w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego.

Taka okazja zdarza się rzadko. Choć kolekcja dzieł plastycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku liczy obecnie 257 prac, to na stałej wystawie oglądać można ich około 125. Okazją do pokazania wszystkich prac jest 70. rocznica śmierci Witkacego, której obchodom towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa "Witkacy: bliski czy daleki" pod przewodnictwem prof. Janusza Deglera. 

Na wystawie pokazywane będą archiwalia związane z Witkacym, w tym korespondencje z rodziną Leszczyńskich i Grabskich. Atrakcją wśród nich jest francuskojęzyczny maszynopis "Szalonej Lokomotywy" pochodzący ze spuścizny po filozofie Janie Leszczyńskim.

Ciekawostką ekspozycji jest również portret Heleny i Teodora Biruli - Białynickich, eksponowany na wystawie bez oprawy, w gablocie. Dzięki temu widoczne są na nim zmiany w kolorystyce papieru, które następowały na przestrzeni lat. Słuspka kolekcja dzieł Witkacego - największa w kraju - wzbogaciła się ostatnio o dwa nowe portrety - Heleny Maciak i Heleny Białynickiej - Birula. Te prace również prezentowane są na wystawie.

dor
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
12 października 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia