Komplikacja prozy i poezji Różwicza

"To i owo" - reż. Miedziewski Stanisław - Teatr Rondo w Słupsku

W sobotę premiera w Teatrze Rondo. Spektakl "To i owo" w reżyserii Stanisława Miedziewskiego powstaje na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza. Zagrają słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież artystyczna Ronda, aktorzy Nowego Teatru, miejscy urzędnicy.

- Tytuł przedstawienia nawiązuje do tytułu ostatniego tomiku wierszy tego twórcy. My również pokażemy to i owo, czyli kompilację prozy i poezji Tadeusza Różewicza - mówi Stanisław Miedziewski.

Najnowsza premiera Ronda to również hołd złożony Tadeuszowi Różewiczowi w pierwszą rocznicę jego śmierci, która przypada w najbliższy piątek.

- Główną osią fabuły będzie poszukiwanie bohatera - mówi reżyser spektaklu. - Przyjrzymy się, jaki jest bohater naszych czasów, jak odnajduje się w sytuacjach rodzinnych, kulturowych, w namiętności. Bohater u Różewicza pojawia się między innymi w "Kartotece". U nas przechodzi transformację aż do dnia dzisiejszego - zapowiada Stanisław Miedziewski. - Pokażemy, jak zmienił się w ciągu półwiecza. Jaki musi być dzisiaj, abyśmy mogli się nim zachwycić. Ponieważ jest to bohater różewiczowski, będzie ukazany w świetle karykaturalnym. Autor stawia ostrą diagnozę rzeczywistości i porusza sprawy, które są aktualne również dzisiaj. Takie będzie także nasze przedstawienie.

W spektaklu zagrają słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież artystyczna Ronda, aktorzy Nowego Teatru, miejscy urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Za muzykę odpowiedzialny jest Bartosz Kieresiński, natomiast scenografię i kostiumy przygotowują Krystyna Bogusz i Piotr Igor Sałata.

Premiera "To i owo" w sobotę o godz. 19. Przedstawienie zobaczyć będzie można również w niedzielę o godz. 19. Bilety w cenie 20 i 15 zł można kupić w kasie teatru Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a, rezerwacja telefoniczna pod numerem 59 842 63 49.

(-)
Materiał Teatru
25 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia