Koncert Groniec rozpocznie Przegląd Monodramu

8. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego

Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego, którego organizatorem jest Teatr Konsekwentny, rozpocznie w tym roku koncert Katarzyny Groniec. Będzie to już ósma edycja warszawskiego festiwalu jednego aktora

Teatr Konsekwentny już od 8 lat na wiosnę organizuje Przegląd Monodramu Współczesnego. Jest to impreza teatralna, która zapisała się już na stałe na artystycznej mapie Polski. Zarówno artyści jak i widzowie czekają z niecierpliwością na tegoroczną edycję, aby zobaczyć na własne oczy jak wygląda kondycja polskiego monodramu – jednej z najtrudniejszych form teatralnych.

Przegląd monodramu ma na celu wyłonienie poprzez kwalifikacje najlepszych monodramów z całej Polski ostatnich 2 lat i zaprezentowanie ich warszawskiej publiczności - także produkcji nieinstytucjonalnych i off-owych.

"Nasz festiwal od lat ma nowatorską formułę, ponieważ w jednym konkursie uczestniczą teatry zawodowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy artystyczne" – mówi Adam Sajnuk, dyrektor artystyczny przeglądu. "Jedynym kryterium kwalifikacji do konkursu jest odpowiedni poziom artystyczny monodramów" – dodaje.

Rada artystyczna festiwalu miała do obejrzenia 35 spektakli, niemal ze wszystkich regionów Polski. Do przeglądu zostało zakwalifikowanych 7 przedstawień, których prezentacja odbędzie się w dniach 13, 14 i 15 maja.

Impreza rozpoczyna się jednak już 12 maja wyjątkowym koncertem Katarzyny Groniec, która już nie pierwszy raz wystąpi jako specjalny gość Przeglądu Monodramu. W 2008 roku Groniec zachwyciła i zaczarowała wszystkich widzów swoim koncertem dlatego też organizatorzy postanowili zaprosić ponownie.

W tym roku usłyszymy posłuchamy koncertu „Listy Julii Kameralnie”. Wśród gości na tegorocznym festiwalu zobaczymy także twórców projektu SZaZA czyli Paweła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego oraz Marcin Gokieli. Miłośnikom warszawskiej muzycznej sceny niezależnej nie trzeba ich przedstawiać.

SzaZa to wyjątkowe połączenie klarnetu, skrzypiec i głosu. "Istotne staje się samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej" – tak mówią o sobie członkowie tego nietuzinkowego trio.

W części konkursowej 8 Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współzesnego obejrzymy spektakle z całej Polski. Reprezentantem stolicy będzie Jacek Kawalec z przedstawieniem "Ta cisza to ja". Zobaczymy też dwa spektakle nagrodzone w 2009 roku na festiwalu WROSTJA we Wrocławiu. Będą to "K (!)" Z Krakowa w wykonaniu Jacka Bały oraz "Jak początek umierania" z Kłodzka, w którym występuje Aleksandra Tomaś.

12 maja po koncercie Katarzyny Groniec, Klubokawiarnia Chłodna 25 zaprasza na Wieczór Inaugurujący festiwal pt.: "Nic dla mnie". Jest to projekt muzyczny Sebastiana Pawlaka, aktora związanego z TR Warszawa i Daniela Pigońskiego ex klawiszowca Pustek, współtwórcy zespołów: Elektrolot i Polpo Motel, Machefi, MLP (Masecki, Lenar, Pigoński).

Samo o sobie mówią: "Najkrócej mówiąc... są to piosenki ze słowami napisanym przez Sebastiana, z dużą dawką analogowej elektroniki Daniela w stylu końca lat 70." Start o godzinie 21:00.

Prezentacje spektakli będą się odbywały na dwóch scenach: w siedzibie Teatru Konsekwentnego czyli w Starej Prochoffni przy ul. Boleść 2 oraz w Teatrze Staromiejskim przy ul. Jezuickiej 4. Obie sceny znajdują się na Starym Mieście w Warszawie.

Ceny biletów na spektakle konkursowe w cenie 20 i 15 pln, na spektakle gościnne 40, 25 i 15 pln, karnet na cały festiwal 100 pln. Rezerwacji można dokonywać drogą mailową: rezerwacja@teatrkonsekwentny.pl lub pod numerem telefonu 509 780 261. Szczegółowe informacje na stronie www.przegladmonodramu.of.pl.

(-)
Dziennik
8 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia