Koncert i płyta dla Tuwima

"Urok Tuwima"

7 grudnia 2013 o godz. 17.00 w Teatrze Pinokio odbędzie się premiera koncertu "Urok Tuwima" oraz wydawnictwa płytowego o tym samym tytule.

Zabawna i sentymentalna muzyka Piotra Nazaruka oraz pomysły inscenizacyjne Konrada Dworakowskiego przeniosą małych i dużych widzów w kraj magii i cudów poezji Tuwima dla najmłodszych. Premierze koncertu towarzyszyć będzie wystawa ilustracji z książki "Tuwim. Wiersze dla dzieci" pt. "Kwiatki Tuwima".

Postać i dorobek literacki Juliana Tuwima od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem twórców skupionych wokół sceny Teatru Pinokio w Łodzi. Z okazji Roku Tuwima Teatr postanowił przygotować projekt muzyczny "Urok Tuwima", na który składa się wydawnictwo płytowe oraz koncert dla całych rodzin w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Muzykę do tekstów Juliana Tuwima dla najmłodszych skomponował Piotr Nazaruk. Ze spotkania Tuwima z Nazarukiem powstała wędrówka w krainę dziecięcej wyobraźni i inspiracji muzycznych z całego świata. W utworach można usłyszeć m.in. aranżacje jazzowe, muzykę rozrywkową, rytmy bałkańskie, a nawet nawiązania do hard rocka. Dzięki nastrojowej i dowcipnej muzyce dzieci mogą zaśpiewać doskonale znane strofy, a dorośli odkrywać na nowo znaczenia dźwięcznych i przewrotnych słów poety.

Z przyjemnością przyjąłem propozycję Teatru Pinokio w Łodzi. Język Tuwima jest tak melodyjny, że niektóre tematy śpiewają się same. Poza tym była to podróż sentymentalna. Wróciłem do wierszy czytanych w dzieciństwie i ulubionych klimatów muzycznych z czasów liceum i studiów tj. Sting, Pat Metheny i Yellowjackets) - mówi Piotr Nazaruk.

Do projektu muzycznego Piotr Nazaruk zaprosił aktorów Teatru Pinokio w Łodzi: Ewę Wróblewską i Łukasza Bzurę oraz aktorów gościnnych: Małgorzatę Krawczenko i Piotra Osaka. Towarzyszą im najwyższej klasy łódzcy muzycy sesyjni (Michał Kobojek, Michał Łyczek, Przemysław Kuczyński i Tomasz Zieliński), którzy na co dzień występują z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy grupa Varius Manx. Na płycie "Urok Tuwima" oprócz artystów, biorących udział w koncercie, gościnnie wystąpili: Emila Nazaruk, Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Tomasz Lipert, Marek Napiórkowski i Piotr Nazaruk.

Do projektu "Urok Tuwima" zaprosiliśmy najwybitniejszych muzyków z całej Polski. Tworząc sztukę dla dzieci, zawsze dbamy o najwyższy poziom artystyczny naszych realizacji. Traktujemy małych widzów z największą powagą, jako osoby w pełni kompetentne do odbioru wytworów kultury. Tym samym kształtujemy ich gust muzyczny od najmłodszych lat - mówi Konrad Dworakowski, Dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi.

"Urok Tuwima" zostanie wydany na płycie CD oraz w limitowanej wersji na płycie winylowej dostępnej jedynie w Teatrze Pinokio w Łodzi. Koncert o tym samym tytule wejdzie na stałe do repertuaru Teatru. Podczas widowiska zaskakująca muzyka Piotra Nazaruka będzie łączyć się z teatralnymi obrazami wyreżyserowanymi przez Konrada Dworakowskiego i przenosić widzów w świat cudów i dziwów, w którym można będzie spotkać Pana Hilarego, Grzesia z workiem pisaku czy niespiesznie spacerującego słowika.

Premiera koncertu "Urok Tuwima" wpisuje się w dwa tematyczne wydarzenia związane z postacią Juliana Tuwima: Festiwal Puls Literatury oraz konferencję naukową Tuwim bez końca.

Projekt został zrealizowany na zlecenie Instytutu Książki oraz dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7 grudnia 2013 o godz. 17.00

(-)
Materiał Teatru
3 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...