Koncert Jubileuszowy

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego

25 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się Koncert Jubileuszowy oraz Zjazd Absolwentów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Koncertem zainaugurujemy Jubileuszowy Rok Szkolny 2016/2017, który, mamy nadzieję będzie obfitował w kolejne ważne wydarzenia w historii szkoły. Na scenie Opery Śląskiej zatańczą zaproszeni absolwenci, a wśród najlepszych w tym roku szkolnym uczniów, zaprezentuje się zwycięzca Konkursu o tytuł najlepszego absolwenta szkół baletowych w Polsce „Złote pointy 2016”.

Początek działalności Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu sięga 1946 roku, kiedy to powołano Prywatną Szkołę Baletową pod kierunkiem Tacjanny Wysockiej, znanej polskiej tancerki, choreografa i pedagoga. Pierwszą siedzibą szkoły był Pałac Dietla w Sosnowcu. W 1948 roku szkoła została przekształcona w Liceum Choreograficzne, a dwa lata później upaństwowiona. W 1955 roku placówkę przeniesiono do Bytomia i umieszczono w budynku Szkoły Muzycznej. Od lutego 1958 roku szkoła była już we własnym gmachu przy ulicy Jagiellońskiej w Bytomiu, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego. W 1976 roku przy okazji obchodów Jubileuszu 30 – lecia, szkole nadano imię Ludomira Różyckiego, polskiego kompozytora i dyrygenta.

Przeniesienie szkoły baletowej do Bytomia związane było z działającą już w tym mieście Operą Śląską. Szkoła miała być zapleczem dobrze wykształconej kadry baletowej dla tego teatru. W ten sposób zapoczątkowana została współpraca Szkoły i Opery, która trwa do dnia dzisiejszego. Uczniowie bytomskiej szkoły pierwsze sceniczne „szlify" zdobywają w spektaklach Opery Śląskiej. Trzon zespołu baletowej śląskiej sceny zawsze stanowili absolwenci naszej szkoły.

(-)
Materiał Organizatora
25 czerwca 2016

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia