Koncert "Muzyka dla Niepodległej"

"Muzyka dla Niepodległej" - Warszawska Opera Kameralna

Utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu artystów współpracujących z Warszawska Operą Kameralną zabrzmią podczas koncertu w Święto Niepodległości. Będzie im towarzyszyć wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Koncert muzyki polskiej i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych "Muzyka dla Niepodległej" odbędzie się 11 listopada w stołecznym PROM-ie Kultury Saska Kępa. Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.

Podczas koncertu będzie można posłuchać utworów polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpią artyści współpracujący z Warszawska Operą Kameralną: Sylwia Krzysiek (sopran), Katarzyna Szymkowiak (mezzosopran), Tomasz Rak (baryton), Dariusz Machej (bas), Michał Lisiewicz (skrzypce), Dagmara Dudzińska i Mirosław Feldgebel (fortepian) oraz Piotr Pieron (prowadzenie).

Później zaplanowano wspólne, świąteczne śpiewanie pieśni patriotycznych przygotowane, jak podkreślają organizatorzy, "z myślą o integracji mieszkańców Warszawy i artystów wokół muzycznych tradycji patriotycznych". Uczestnicy będą mogli skorzystać z tekstów pieśni, a podczas śpiewania będą im towarzyszyć artyści występujący na koncercie.

- Idea takiego muzycznego świętowania niepodległości zrodziła się z przekonania, iż muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury codziennej i odświętnej. W przeszłości towarzyszyła walce o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość narodową. Dzisiaj zabytki polskiej kultury muzycznej i wciąż popularne pieśni patriotyczne wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z odległej i niedawnej przeszłości, zaś świętowanie 11 listopada jest coroczną okazją do zjednoczenia wokół wartości nadrzędnej jaką jest niepodległe państwo polskie - mówi rzecznik prasowy Warszawskiej Opery Kameralnej Piotr Iwicki.

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości przez Sejm w 1937 r. "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny". Święto zakazane podczas wojny i PRL-u przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.

Anna Kondek-Dyoniziak
Kurier PAP
4 listopada 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia