Koncert na 100-lecie ZASP!

Pokaz umiejętności i dorobku członków bydgosko-toruńskiego oddziału ZASP.

Bydgosko-Toruński X Oddział Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji – Bydgoszcz – Toruń zaprasza wszystkich sympatyków w dniu 23 września br. o godz. 18:00 do Dworu Artusa w Toruniu na specjalny koncert „Kujawsko-Pomorskie dźwięki i słowa na 100-lecie ZASP".

W pierwszej części koncertu, „Kujawsko-pomorskie dźwięki i słowa...", zostanie zaprezentowana muzyka kompozytorów, którzy urodzili się i związali z ważnymi ośrodkami w naszym regionie: z Bydgoszczą, Toruniem i Inowrocławiem. Najpierw zabrzmią utwory rodowitej torunianki – co z dumą warto podkreślić – Magdaleny Cynk. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są na wielu festiwalach i koncertach w miastach regionu, Polski i Europy, m. in. w Kłajpedzie, na Gotlandii, w Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Następnie publiczność wysłucha fragmentów musicali urodzonego w Bydgoszczy Stanisława Renza, wieloletniego dyrektora i dyrygenta bydgoskiej Opery. Renz w czasach PRL-u tworzył musicale, które w lekkiej, rozrywkowej formie podtrzymywały pamięć o naszej historii. Inowrocław będzie reprezentowany przez twórczość Marcina Kopczyńskiego, młodego kompozytora, który ma już w swoim dorobku kilka płyt i występów zagranicznych; jest także pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W dalszej części koncertu, „... na 100-lecie ZASP", zostaną wykonane najsłynniejsze arie i duety operowe oraz operetkowe. Aby zachęcić publiczność do wspólnej zabawy (a nawet tańca), rozpoczniemy od ognistego czardasza Imre Kálmána i tanga Pála Abrahama oraz zmysłowego walca Johanna Straussa. Następnie zaprezentujemy fragmenty najważniejszych oper Stanisława Moniuszki, by pobudzić patriotyczną nutę, a także coś ciekawego z muzyki rosyjskiej - Piotra Czajkowskiego, tak bliskiej naszej słowiańskiej duszy. Później zabrzmi to, co najlepsze w operze i operetce francuskiej - Leo Delibesa i Georga Bizeta, włoskiej - Giacomo Pucciniego oraz węgierskiej – Imre Kalmana, żeby uświadomić słuchaczom, że tak naprawdę dobrze znają muzykę klasyczną. Będzie to także pokaz umiejętności i dorobku członków bydgosko-toruńskiego oddziału ZASP.

I tu, uwaga! Wystąpią artyści związani z bydgoskimi ośrodkami muzycznymi - Operą Novą, Filharmonią Pomorską i Akademią Muzyczną, ale świetnie znani także w innych miejscach Polski: Anna Baran (mezzosopran), Justyna Gęsicka (mezzosopran), Beata Lewińska, Hanna Okońska (sopran), Aleksandra Pliszka (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor), Małgorzata Ratajczak (mezzosopran), Mariola Rybicka-Miccio (sopran), Jolanta Wagner (sopran) i Adam Zaremba (baryton). Przy fortepianie zasiądzie Artur Pilch.

Koncert poprowadzą aktorki Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu: Matylda Podfilipska i Teresa Stępień-Nowicka, przewodnicząca X Okręgu ZASP.
Scenariusz i reżyseria koncertu: Małgorzata Ratajczak.

Wstęp wolny!
Koncert dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Toruń
16 września 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...