Koncert poświęcony Joannie Kulmowej

"Ta drabina to schody do nieba” – reż. Grzegorz Turnau - Teatr Lalka w Warszawie

Koncert Ta drabina to schody do nieba...., poświęcony pamięci Joanny Kulmowej, przygotowuje Grzegorz Turnau wraz z zespołem i aktorami Teatru Lalka. W programie wiersze i piosenki z muzyką Turnaua, m.in. pochodzące z płyty Księżyc w misce, a także cytaty z przedstawień takich, jak Karampuk. Baśń o króliku z cylindra, Krawiec Niteczka, Krzesiwo. W lirycznej rozmowie aktorów z lalkami powrócą pytania stawiane przez autorkę Ballady o garderobie.

Joanna Kulmowa (1928-2018) - poetka, prozaiczka, librecistka, tłumaczka , aktorka, reżyserka; absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Była autorką dramatów, słuchowisk radiowych, piosenek, a także książek dla dzieci i młodzieży.

Jej wiersze, adresowane, jakże często, do młodego odbiorcy, zebrane w m.in. w tomach: Zasypianki, Krześlaki z rozwianą grzywą czy Niebo nad miastem przepełnione są humorem, liryzmem i refleksją nad światem. Cechują je językowe eksperymenty, gry słowne, neologizmy poruszające wyobraźnię i wrażliwość – nie tylko najmłodszych. Twórczość literacka wywiedziona „z ducha teatru" nieustannie z nim koresponduje. Pojawiają się teatralne tematy, odwołania, fascynacje.

Kulmowa była nie tylko redaktorką działu teatralnego w wydawnictwie Nasza Księgarnia, kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże w Gdańsku, ale też przez wiele lat wspólnie z mężem, Janem Kulmą, prowadzili chór i teatr dziecięcy.

Przywołanie nazwiska wybitnej poetki w Teatrze Lalka zdaje się zatem co najmniej podwójnie uzasadnione.

Na koncert zapraszamy 13 listopada o godz. 19:00, zarówno dorosłych jak i dzieci. Cena biletu: 50 zł. Do kupienia w kasie Teatru Lalka oraz przez stronę www.

(-)
Materiał organizatora
30 października 2018

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia