Koncert symfoniczny

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Utwory Arvo Pärta, Camilla Saint-Saënsa, Antonina Dvořáka usłyszymy już w najbliższy piątek 24 lutego o godzinie 19:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Utwory Arvo Pärta, Camilla Saint-Saënsa, Antonina Dvořáka usłyszymy już w najbliższy piątek 24 lutego o godzinie 19:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej.  
 
Koncert rozpocznie się wykonaniem utworu Cantus in memoriam Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwony wybitnego, współczesnego kompozytoraArvoPärta. Jest rodzajem hołdu złożonego przez kompozytora zmarłemu w 1976 roku brytyjskiemu kompozytorowi Benjaminowi Brittenowi. Dzieło przeniknięte jest na wskroś subtelną metafizyką, a niezwykłość muzyki Arvo Pärta określanej jako „muzyka ciszy" przejawia się między innymi w tym, że łączy On wiele tradycji muzycznych w spójną, nierozerwalną całość.
 
Następnie usłyszymy przepiękny  III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 Camilla Saint-Saënsa, który został napisany w roku 1880 dla wybitnego wirtuoza hiszpańskiego Pablo Sarasatego. Jest ostatnim i najchętniej grywanym z trzech koncertów skrzypcowych Saint-Saënsa. Do jego niezaprzeczalnych walorów należy wyraźnie uchwytna elegancja formy i specyficznie francuska, lekka, ale i wytrawna technika kompozytorska.
Wykonanie koncertu powierzone zostało znakomitemu, młodemu skrzypkowi Igorowi Pikayzenowi z Rosji. Białostocka publiczność miała już okazję usłyszeć skrzypka w brawurowym wykonaniu I Koncertu skrzypcowego D-dur op. 6 Niccolò Paganiniego podczas koncertu 18 lutego 2011 roku. Hipnotyzował On publiczność wiolinistyczną wirtuozerią prezentując pełnię swych umiejętności.
 
Drugą część koncertu wypełni VI Symfonia D-dur op. 60 (1880) Antonina Dvořáka.  Znana chyba wszystkim – IX Symfonia Z Nowego Świata przesłoniła wcześniejsze dokonania na polu symfoniki kompozytora. A to właśnie symfonie – wszystkie, mają w spuściźnie Dvořáka największe znaczenie.
 
Podczas piątkowego wieczoru Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi dobrze znany naszej publiczności Daniel Huppert z Niemiec. Artysta jest Laureatem I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w maju 2011 roku. Obecnie Huppert jest pierwszym dyrygentem Mecklenburgische Staatskapelle w Schwerinie (Niemcy).
Piątkowy wieczór warto spędzić w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

24 lutego 2012 r.  godz. 19:00, Sala Koncertowa OiFP

Wykonawcy:

Daniel Huppert – dyrygent (Niemcy)
Igor Pikayzen – skrzypce (Rosja)
oraz
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Program:

Arvo Pärt (1935)
Cantus in memoriam Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwony
Camille Saint-Saëns (1835-1921)
III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61
Antonin Dvořák (1841-1904)
VI Symfonia D-dur op. 60

(-)
Materiały OiFP
22 lutego 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia