Koncert symfoniczny

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

13 kwietnia 2012 roku zapraszamy na kolejne już spotkanie z mistrzem batuty i wspaniałym interpretatorem Maestro Wojciechem Rajskim, który podczas najbliższego piątkowego wieczoru poprowadzi Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W pierwszej części koncertu usłyszymy dzieło austriackiego Mistrza Josepha Haydna, który zaliczany jest do grona trzech wiedeńskich klasyków. Stawiany w jednym rzędzie z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem i Ludwigiem van Beethovenem komponował z ogromnym powodzeniem liczne symfonie, sonaty, koncerty, opery, utwory kameralne, chóralne, muzykę kościelną, w tym kantaty, oratoria, msze.
W sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentowana zostanie Symfonia B-dur nr 105 Concertante – kompozycja orkiestrowa Josepha Haydna z towarzyszeniem instrumentów solowych. Haydn skomponował Symfonię koncertującą B-dur na obój, fagot, skrzypce i wiolonczelę w Londynie w 1791 roku, dla przyjaciół muzyków. To jego jedyna kompozycja z tego gatunku, a jej premiera odbyła się rok później w Hanover Square Rosom. Solistami wykonania podlaskich filharmoników będą artyści Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej: Rafał Dudzik (skrzypce), Szymon Stępka (wiolonczela), Luca Neccia (obój), Marek Kit (fagot).

W drugiej części koncertu Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Wojciecha Rajskiego wykona II Symfonię e-moll op. 27.

Symfonie Rachmaninowa długo ustępowały popularnością jego koncertom fortepianowym, w ostatnich latach jednak zdają się przeżywać swój renesans. Pochodząca z 1907 roku II Symfonia e-moll op. 27 to najczęściej prezentowany utwór tego gatunku. Dzieło zadedykowane zostało Sergiuszowi Taniejewowi (pod jego kierunkiem uczył się Rachmaninow). Słowiańskim sposobem łączy się w niej dramatyzm ze spokojniejszym stylem epickim. W Symfonii pobrzmiewają echa starorosyjskich śpiewów cerkiewnych i obrzędowych. Kompozycja szybko zdobyła uznanie – to w niej kompozytor wprowadził w pełne melancholii, śpiewne tematy. Rachmaninow był prawdziwym romantykiem. Jego muzyka wykazuje się głęboką uczuciowością, która potrafi zahipnotyzować słuchacza.
   
13 kwietnia 2012 r. | godz. 19:00, Sala Koncertowa OiFP
 KONCERT SYMFONICZNY   
Wykonawcy:
Wojciech Rajski – dyrygent
Rafał Dudzik – skrzypce
Szymon Stępka – wiolonczela
Luca Neccia – obój
Marek Kit – fagot

oraz

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Program:   
Joseph Haydn (1732 – 1809)
Symfonia B-dur nr 105 Concertante
Sergiusz Rachmaninow (1873 – 1943)
II Symfonia e-moll op. 27

(-)
Materiały OiFP
6 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia