Koncert symfoniczny

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

W piątek 13 stycznia Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza na koncert symfoniczny, w którym usłyszymy IV Symfonię Wojciecha Lutosławskiego oraz Koncert skrzypcowy d-moll Benjamina Brittena, a także Symfonia d-moll wielkiego twórcy utworów symfonicznych Césara Francka. Na skrzypcach gra jedna z najciekawszych polskich skrzypaczek Marta Magdalena Lelek. Orkiestrą dyryguje jeden z czołowych polskich dyrygentów Wojciech Michniewski.

Koncert symfoniczny

13.01.2012, (piątek), godz. 19.00 A

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Wojciech Michniewski – dyrygent
Marta Magdalena Lelek – skrzypce

Program:

W. Lutosławski – IV Symfonia
B. Britten – Koncert skrzypcowy d-moll op. 15
C . Franck – Symfonia d-moll

W pierwszej części koncertu usłyszymy ostatni wielki utwór Witolda Lutosławskiego - IV Symfonię, która stanowi podsumowanie całej twórczości kompozytora. Symfonia jest wyjątkowa emocjonalnie, pokazuje kompozytora nie tylko jako intelektualnego perfekcjonistę, ale też mistrza logiki kompozytorskiej. Witold Lutosławski skomponował najwięcej utworów orkiestrowych będących najważniejszymi w jego dorobku, dzięki czemu uznawany jest za najwybitniejszego symfonika w dziejach polskiej muzyki.

Resztę wieczoru wypełnią dwa znakomite dzieła : Koncert skrzypcowy d-moll Benjamina Brittena oraz Symfonia d-moll Césara Francka.

Koncert skrzypcowy d-moll Benjamina Brittena powstał w 1939 roku na początku pobytu angielskiego twórcy w Stanach Zjednoczonych. Jak twierdzą znawcy jego twórczości - jest reakcją na wybuch hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, której Britten był naocznym świadkiem. Momentami spokojne, liryczne brzmienia szybko przechodzą w burzliwe, dramatyczne tony, w ostatniej części dzieła cichnące w żałobnym lamencie. Partia skrzypiec, błyskotliwa i wirtuozowska, wymaga tak wielkich umiejętności od solisty, że swego czasu nawet znakomity skrzypek Jascha Heifetz uznał Koncert za niewykonalny. Prawykonania podjął się hiszpański artysta Antonio Bros w 1940 w Nowym Jorku.

Publiczność zgromadzona w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej usłyszy utwór w interpretacji Marty Magdaleny Lelek - świetnie wykształconej i utalentowanej skrzypaczki. Recenzenci zachwycają się jej pięknym dźwiękiem, muzykalnością, doskonałą techniką i wdziękiem.

Ostatnim utworem  piątkowego wieczoru będzie Symfonia d-moll Césara Francka. Symfonia d-moll jest najbardziej znanym utworem orkiestrowym i jedyną symfonią napisaną przez dziewiętnastowiecznego belgijskiego kompozytora Césara Francka. Po dwóch latach pracy autor ukończył ją w sierpniu 1888 roku, a pół roku później, 17 lutego 1889 roku, w paryskim konserwatorium odbyła się premiera dzieła pod dyrekcją Jules Garcina.

Opracowanie KA
Materiały OiFP
10 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia