Koncert zespołu Hard Times na urodziny teatru

Jubileusz Teatru STU w Krakowie

W najbliższy piątek, 20 lutego minie 49. rocznica założenia przez Krzysztofa Jasińskiego krakowskiego Teatr STU. Wieczorem odbędzie się tradycyjne spotkanie grona przyjaciół teatru czyli "Rodziny STU". Większa feta planowana jest w przyszłym roku, w czasie obchodów jubileuszu 50-lecia.

Tegoroczna uroczystość utrzymana zostanie w kameralnej, rodzinnej atmosferze. W rocznicy wezmą udział aktorzy teatru oraz osobowości, które w ciągu ostatnich 49. lat zaistniały w jego życiu. Wieczór uświetni występ zespołu Hard Times, związanych z teatrem gitarzystów: Piotra Grząślewicza i Marcina Hilarowicza oraz wokalisty Łukasza Wiśniewskiego grającego także na harmonijce ustnej i ukulele.

STU-lecie to tradycyjna nazwa rocznicowych uroczystości Teatru STU. Dyrektorem Teatru nieprzerwanie od 1966 roku pozostaje Krzysztof Jasiński, co jest dziś prawdziwym ewenementem polskiej sceny teatralnej. Tegoroczne obchody są w dużej mierze przygotowaniem do kolejnego jubileuszu, któremu patronuje postać Stanisława Wyspiańskiego. Tryptykiem "Wędrowanie: Wesele - Wyzwolenie - Akropolis" wg Stanisława Wyspiańskiego, teatr już teraz zaczął obchodzić swoje 50. urodziny.

Spektakl "Wędrowanie", który składa się z adaptacji trzech dramatów Wyspiańskiego w latach 2015 - 2016 odbędzie tournée po 50. polskich miastach. Jego pierwszy, premierowy pokaz odbył się na Scenie STU podczas Święta Niepodległości, 11. listopada 2014 roku. Przedstawienia w roku obecnym splatają się z obchodami 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz 25-lecia Wolności. Przedsięwzięciu patronują Prezydent RP i Związek Miast Polskich, a jego mecenasem jest firma Tauron.

Teatr STU został założony 20 lutego 1966. Przyciągając widzów różnorodnością propozycji artystycznych, atrakcyjnym programem i rozmaitością podejmowanych inicjatyw osiągał kolejne sukcesy i stał się zjawiskiem kultowym. STU gościł ze swymi spektaklami w wielu miastach Polski i całego świata. Jego przedstawienia takie jak: "Szalona lokomotywa", "Pacjenci", "Biesy", "Hamlet", "Król Lear" wpisały się w historię teatru polskiego.

Ogromną popularność teatr zyskał na przełomie lat 80. i 90, kiedy Krzysztof Jasiński stworzył autorski cykl benefisów osobistości świata kultury i nauki (transmitowany przez TVP). Dla ukoronowania poszukiwań repertuarowych Teatru STU w 1997 roku powstała Scena STU - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków, w której Krzysztof Jasiński jest dyrektorem artystycznym.

Z zespołem teatru w ciągu blisko 50 lat jego działalności ściśle związani byli m.in.: Iwona Bielska, Beata Rybotycka, Krzysztof Globisz, Dariusz Gnatowski, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Jerzy Zoń, Leszek Aleksander Moczulski, Marek Grechuta, Janusz Grzywacz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Stokłosa, Maja Barełkowska-Cyrwus, Piotr Cyrwus, Łukasz Rybarski, Andrzej Róg, Edward Chudziński.

(-)
Materiał Teatru
19 lutego 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...