Konferencja Naukowa "Muzyka a teatr tańca" w Lublinie

14. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca

Zakład Teatrologii UMCS oraz Lubelski Teatr Tańca zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Muzyka a teatr tańca". Konferencja odbędzie się w ramach 14. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. Może być to zatem doskonała okazja do skonfrontowania poglądów i punktów widzenia różnych przedstawicieli środowiska tanecznego, muzycznego i naukowego, a jednocześnie podjęcia próby uporządkowania dotychczasowych ustaleń na temat związków i roli obu dziedzin sztuki

Najważniejszym celem Konferencji będzie szerokie spojrzenie na wzajemne relacje pomiędzy muzyką a teatrem tańca. Jak pokazuje historia, rola muzyki w twórczości poszczególnych twórców zmieniała się, wielu z nich prezentowało odkrywcze i nowatorskie podejście do niej dając temu wyraz w swoich choreografiach, które zaczynały zmieniać myślenie o teatrze tańca, przenosić je w nieznane dotychczas rejony. We współczesnych spektaklach teatru tańca muzyka inspiruje, dopełnia, opowiada historie a czasem tworzy dodatkową warstwę formalną, bodziec do głębszych poszukiwań znaczeń i estetyk. Inny punkt odniesień tworzą biografie znanych kompozytorów lub wątki zaczerpnięte z ich twórczości. Konferencja ma zatem odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób muzyczne inspiracje znajdują swoje odbicie w niejednokrotnie skomplikowanym przekazie teatru tańca, jaka jest w nim rola muzyki, czym się ona charakteryzuje i co decyduje o jej kompozycji i wyborze.

Organizatorzy pragną, aby konferencja zgromadziła najlepszych polskich i zagranicznych ekspertów, naukowców, praktyków międzynarodowej sceny tańca oraz kompozytorów tworzących muzykę do prezentacji tańca współczesnego. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału osoby naukowo zajmujące się zagadnieniami teatru tańca, studentów i absolwentów kierunków humanistycznych, kulturoznawczych, muzycznych a także wszystkich pasjonatów teatru tańca z całej Polski i Europy. Mamy nadzieję, że przygotowane referaty i dyskusje przyczynią się do rozwoju badań nad teatrem tańca w Polsce.

Uzupełnieniem przedstawianych prelekcji i dyskusji będą spektakle, projekcje filmowe oraz spotkania z twórcami w ramach 14. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca (10-14.11.2010), których tegoroczna tematyka jest ściśle związana z tematem konferencji. Dla wszystkich uczestników przewidziane są zniżki na spektakle przedstawiane w ramach Festiwalu. Program Festiwalu już wkrótce na stronie www.ltt.art.pl oraz www.dancefestival.lublin.pl.

Barbara Szymańska
Teatr dla Was
27 października 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...