Konferencja "Usłyszeć teatr..."

Teatr Konsekwentny zaprasza na debatę

Teatr Konsekwentny od trzech lat realizuje spektakle przystosowane dla osób niesłyszących i niewidzących. Informacyjny portal kulturalny www.uslyszecteatr.waw.pl jest poszerzeniem tej oferty. 27 września (dziś) w siedzibie Teatru Konsekwentnego odbędzie się debata pt. "Usłyszeć teatr... Kultura dla wszystkich?"

Teatr Konsekwentny, oprócz swojej stałej działalności repertuarowej, od trzech lat zwraca szczególna uwagę na potrzeby widzów z dysfunkcjami wzorku i słuchu. Przedstawienia w ramach projektu "Usłyszec teatr" dostosowane do osób niewidzących i niesłyszących, to wydarzenia, które cieszą się nie tylko zainteresowaniem niepełnosprawnych, ale również motywują inne teatry do poszerzenia swej oferty. W tym roku pomysłodawcy projektu postanowili pójść o krok dalej, czego efektem jest informator internetowy Warszawy o działaniach kulturalnych i wydarzeniach artystycznych dostosowanych dla osób niewidzących i niesłyszących www.uslyszecteatr.waw.pl.

Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego kontynuuje ten nowatorski program aktywizacji niepełnosprawnych przez sztuke i otwarcia podmiotów kulturalnych na wykluczone grupy społeczne od 3 lat - mówi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Aldona Machnowska - Góra, wiceprezeska Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego - W ramach projektu odbyło się już 30 spektakli i warsztatów dla niesłyszacych. Włączyliśmy do repertuaru stałych przedstawien spektakl zakwalifikowany przez dyrekcję Polskiego Zwiazku Niewidomych jako "przystosowany do percepcji osób niewidzących. Teraz rusza nowy portal informacyjny, który posiada certyfikat "strona przyjazna niewidomym", który będzie gromadził informacje o stołecznych /i nie tylko/ wydarzeniach kulturalnych dla osób niesłyszacych i niewidzacych - dodaje Machnowska - Góra. Spektakl "Pacjent" Adama Sajnuka z udziałem Arkadiusza Września, o którym wspomina koordynatorka projektu, zostanie wystawiony w dniu konferencji.

Konferencja oprócz prezentacji portalu bedzie miała równiez forme debaty na temat dostępności kultury dla osób niepełnosprawnych.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele organizatorów wydarzeń kulturalnych w Warszawie, urzędnicy Biura Kultury i Biura Polityki Społecznej oraz przedstawiciele środowisk wspierających osoby niepełnosprawne. Współorganizatorem jest Fundacja Dzieciom "Zdazyc z pomoca", która realizuje projekt "Poza Cisza i Ciemnoscia" - pierwszy w Warszawie cykl pokazów filmowych z audiodeskrypcja dla osób niewidomych i napisami dla niesłyszących.

Konferencja "Usłyszec teatr Kultura dla wszystkich?" odbedzie sie 27 wrzesnia 2010 o godzinie 15:00 w siedzibie Teatru Konsekwentnego w Starej Prochoffni.

Honorowy patronat prezydent Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz- Waltz
Projekt dofinansowany ze srodków miasta st. Warszawy
Partnerami projektu sa: Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, Fundacja Dzieciom "Zdazyc z Pomoca", Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszacym ECHO, Fundacja Widzialni

Program:
15.00 konferencja Usłyszeć teatr kultura dla wszystkich (?)
Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości przez wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego
15.15 panel dyskusyjny
1. Małgorzata Pacholec - dyrektor PZN
2. Aleksandra Włodarska-Głowacka - prezeska Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszący ECHO
3. Robert Więckowski - redaktor naczelny pisma Pochodnia
4. Irena Chmiel - zastępca dyrektora Biuro Polityki Społecznej m. st. Warszawa
5. Marek Kraszewski - dyrektor Biuro Kultury m. st. Warszawa
6. Mirosława Nowotniak - zastępca dyrektora Biuro Edukacji m. st. Warszawa
7. Anna Żórawska - koordynatorka projektu "Poza ciszą i ciemnością" Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą
8. Aldona Machnowska- Góra - Teatr Konsekwentny- koordynatorka projektu Usłyszeć teatr
W konferencji potwierdzili swój udział także przedstawiciele Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, euro poseł Rafał Trzaskowski,
17.00 Przerwa kawowa
18:00 Premierowa realizacja spektaklu "Pacjent",
Konferencja i spektakl tłumaczone na język migowy i z audiodeskrypcją
Piotr Wojda - tłumacz języka migowego:
Izabela Kunstler, Urszula Butkiewicz - audiodeskrypcja

(-)
Materiały Teatru
27 września 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia