Koniec festiwalu lalkarzy

6. Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy zdobyła Hilary Chaplain proponująca niezobowiązującą rozrywkę zrodzoną z klownady
Finał szóstej odsłony festiwalu stanowił pokaz mistrzowski Michaela Vogela. "Spleen" Charlesa Baudelaire\'a przy akompaniamencie grającej na żywo Charlotte Wilde to punkowy teatr tańca. Vogel realizuje temat nie tyle w planie treści - serii improwizowanych chaotycznych obrazów - co w strukturze spektaklu. Widowisko nieznośnie snuło się, miało kilka finałów i chwil przeciągania gestów, męczących dla widza. Pełno w nim ironicznej gry z oczekiwaniami publiczności. Śmierć dosłownie pokazuje język. Mniej ważny w takiej porwanej, skrzypiącej jak dźwięki elektrycznej gitary konstrukcji jest warsztat lalkarski. Na festiwalu widzieliśmy być może spektakle bardziej zręcznych animatorów, ale postdramatyczne zacięcie Vogela ma urzekający urok.

Łódzki festiwal lalkarzy to jedna z nielicznych imprez teatralnych, na której rzadko zdarzają się przedstawienia przypadkowe i nieprzemyślane. Są propozycje mniej lub bardziej efektowne. Do tej ostatniej grupy zaliczyć można propozycję Rosjanina Nikolaia Zykova "Inne lalki", którą publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Zykov postawił na montaż atrakcji - kilku chwytliwych piosenek, wywierającej wrażenie dużej lalki i świecących w ciemności drucików. Jego show odstawało od poziomu innych spektakli, wśród których znalazło się oparte na dramacie Larsa Norena "Cud-nie" Henryka Hryniewickiego czy nastrojowa "Historia jednej lalki" Vladimira Zakharova.

Jury złożone z aktorów lalkarzy: Aleksandry Gałaj, Jacka Pietruskiego i Ilony Słaboszowskiej-Buchner wyróżniło Artura Romańskiego za spektakl "Kto się boi czarnego luda" i Massimiliana Venturi za "Przygody Półpuszki". Drugie miejsce zdobył Szwed Staffan Björklund ("Stary człowiek i osioł"), a trzecie - Adam Walny za "Misterium Narodzenia". Wygrała Amerykanka Hilary Chaplain z "Portretem kobiety" - prześmiewczą opowieścią o tym, jak wiele jest wstanie zrobić samotna kobieta, by wyczarować sobie mężczyznę, dziecko i rodzinne życie. Recepta Chaplain jest prosta: stojak od lampy i rolka papierowych ręczników.

Nagrody pozaregulaminowe:

Nagroda Polunima - Cengiz Řzek, "Magiczne drzewo"

Nagroda ZASP - Henryk Hryniewicki, "Cud-nie"

Nagroda jury komplementarnego - Agnieszka Baranowska, "Orlando"

Nagroda konferansjerów - Agnieszka Baranowska, "Orlando"

patrycja.kruczkowska@lodz.agora.pl
Patrycja Kruczkowska
Gazeta Wyborcza Łódź
25 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia