Koniec lata na Jazdowie

16. urodziny Instytutu Teatralnego

W sobotę Instytut Teatralny zaprasza do cyrkowego namiotu na muzyczno-akrobatyczną opowieść o Piotrusiu Panie, warsztaty dla dzieci i dorosłych ze świadomości ciała i improwizacji, dwie nowe wystawy, koncert oraz imprezę taneczną - poinformował PAP dział komunikacji i promocji Instytutu.

Jak wyjaśniono, jest to "już piąty >>Koniec lata na Jazdowie<< - imprezy, którą od 2015 r. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego kończy stary i zaczyna nowy sezon teatralny".

"To także święto samego Instytutu - nieformalne urodziny utworzonej w lipcu 2003 r. instytucji i symboliczne nawiązanie do rocznicy urodzin krytyka teatralnego i dyrektora Pawła Konica, który w tym roku świętowałby swoje 65-lecie. Osoba wieloletniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie (teatr zakończył działalność w roku powstania IT), była już w latach ubiegłych w tym dniu przywoływana - to w Jego urodziny Instytut świętował w 2015 r. pierwszy >>Koni(e)c lata na Jazdowie<<" - napisano w przesłanej PAP informacji.

Świętowanie rozpocznie się w sobotę o godz. 11 pokazem "Piotrusia Pana" w reż. Konrada Dworakowskiego - akrobatyczno-muzycznego przedstawienia dla widzów od lat sześciu granego w namiocie cyrkowym, który stanie pomiędzy Instytutem Teatralnym a Zamkiem Ujazdowskim. Spektakl można zobaczyć już dzień wcześniej, bo pierwszy z dwóch pokazów zaplanowany został w piątek o godz. 18.

O godz. 12 odbędą się otwarte warsztaty familijne pt. "Siła bliskości" dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów, podczas których "będziemy wspólnie oddychać, dociskać, odbijać i przetaczać nasze ciała oraz w ruchu bawić się równowagą, ciężarem i świadomością ciała". "Zajęcia, prowadzone przez Izę Chlewińską - pedagożkę, tancerkę i choreografkę - będą połączeniem najnowszych technik choreograficznych i pracy z obiektami sensorycznymi współpracującymi z układem nerwowym człowieka" - zapowiedziano.

Od godz. 14 odbywać się będą warsztaty "ZaIMPROwizuj sobie bajkę" skierowane do "małych teatromanów" i ich opiekunów. Poprowadzi je Krzysztof Wiśniewski - współzałożyciel i członek zespołu Teatru Improwizowanego "Klancyk", współtwórca profilu Tata nie ma siły. Na warsztaty obowiązują zapisy w siedzibie IT.

Również o godz. 14 w ogrodzie koło IT rozpoczną się warsztaty otwarte, wprowadzające kolejną odsłonę "Ruchu w Instytucie", na który składa się cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała. "Razem z choreografkami prowadzącymi jesienne, cotygodniowe zajęcia w IT - Karoliną Kraczkowską, Aleksandrą Borys i Weroniką Pelczyńską - będziemy w ruchu dotykać i sprawdzać, czym jest taniec i choreografia oraz odkrywać wspólny język ciała w grupie" - podano w zapowiedzi.

O godz. 15 odbędzie się wernisaż interaktywnej instalacji "Nowa wiadomość", pokazanej podczas 14. Praskiego Quadriennale w ramach konkursu Wystaw Studenckich. Twórcy projektu, w 50 lat po lądowaniu człowieka na Księżycu, podejmują artystyczne wyzwanie wysłania "nowej wiadomości" do innej cywilizacji. Zostanie ona zapisana w wodzie za pomocą specjalnie zaprojektowanej instalacji.

W sobotę w Instytucie będzie można też obejrzeć zapowiedź wystawy "Sto lat Reduty", która w całości zaprezentowana zostanie jesienią. "W szklanej przestrzeni Instytutu znajdą się fotografie założycieli, zespołu, sali teatralnej w Salach Redutowych i prac studyjnych związanych z przedstawieniami" - czytamy w nadesłanej informacji.

Wieczorną część święta rozpocznie o godz. 17 spotkanie w ramach premierowego cyklu "Piękni czterdziestoletni", które z aktorką Małgorzatą Kożuchowską poprowadzą Joanna Biernacka-Płoska i Michał Smolis. Jest to cykl rozmów z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI w.

O godz. 19 rozpocznie się plenerowy "Koncert w Instytucie", czyli występ zespołu Lor. Tworzą go krakowianki Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta, które ze swoją folkowo-jazzową muzyką gościły już na największych polskich festiwalach, takich jak Open'er, OFF i Orange Warsaw.

Tegoroczne urodziny Instytutu Teatralnego zakończy taneczna impreza pt. "nie takie SILENT DISCO". "Na drewnianej podłodze, którą zbudujemy obok budynku IT, będziemy tańczyć, tupać, a może nawet śpiewać - każdy w swoim rytmie i w bezprzewodowych słuchawkach z trzema kanałami do wyboru oraz muzyką miksowaną na żywo przez didżejów z WSDJ studio" - napisali organizatorzy. Start o godz. 21.

Bilety na spektakl "Piotruś Pan" (w cenie 15 zł) dostępne są na stronach: instytut-teatralny.pl i goout.net oraz bezpośrednio w siedzibie IT. Na pozostałe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego "Końca lata na Jazdowie" na stronie: www.instytut-teatralny.pl.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
29 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia