Koniec wakacji w teatrze

Wkrótce "W pokoju obok", "Walka czarnucha z psami" oraz "Proces"

12 sierpnia zespół aktorski przystępuje do pracy - rozpoczynają się próby do trzech spektakli premierowych, które zobaczymy na scenie jesienią i zimą.

Najpierw w ramach festiwalu komedii Talia Tarnowski Teatr zaprezentuje sztukę Sarah Ruhl "W pokoju obok" w reżyserii Łukasza Gajdzisa, którego inscenizacja "Klubu kawalerów" w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy została nagrodzona Grand Prix na tymże festiwalu w ubiegłym roku. Tym razem reżyser mierzy się z tekstem współczesnym i współpracuje z tarnowskim zespołem, z ciekawością wyczekujemy więc na efekt jego artystycznych działań. Równocześnie Jakub Porcari zaczyna pracę w Tarnowie nad dramatem Bernarda-Marii Koltesa "Walka czarnucha z psami", którego premierowe wystawienie przewidziane jest na listopad, zaś w styczniu Tarnowski Teatr zaproponuje nam nieco klasyki - adaptację sceniczną "Procesu" Kafki w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Wymienione spektakle znajdują się na razie w fazie prób i na różnych etapach przygotowań.

Ponieważ jednak trwają wakacje i nie wszystkie dzieci mogą je spędzać poza miastem, tarnowscy aktorzy, obok pracy nad nowościami repertuarowymi, zagrają dla młodych widzów dwa przedstawienia "Lokomotywy". Przypomnijmy, że jest to barwne widowisko przygotowane przez Mariusza Szaforza w oparciu o popularne utwory poezji dziecięcej, cieszące się dużym uznaniem nie tylko najmłodszej publiczności. Spektakl będzie można zobaczyć na dużej scenie 19 i 20 sierpnia o godz 10. Propozycja skierowana jest zarówno do rodziców, jak i placówek prowadzących wakacyjne zajęcia dla dzieci.

Natomiast w ramach projektu Talia-Plener teatr pokaże w sierpniu dwa przedstawienia "Pięknej Lucyndy" w nieodległych od Tarnowa miejscowościach - 24 sierpnia tę komedię muzyczną Hemara aktorzy zaprezentują w Lusławicach, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a dzień później (25 sierpnia) w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Początek obydwu spektakli o godz. 19.

Z kolei w ostatni dzień miesiąca (sobota, 31 sierpnia) do Tarnowskiego Teatru zaprasza scena impresaryjna na słynną farsę Raya Cooney'a "Mayday" w wykonaniu zespołu krakowskiego Teatru Bagatela, w reżyserii Wojciecha Pokory. Sztuka zostanie zagrana dwukrotnie - o godz. 17 i 20. Bilety na przedstawienie zakupione do 15 sierpnia kosztują 50 zł, zaś po tym terminie - 55 zł. Skorzystają tylko najszybsi, bowiem zainteresowanie spektaklem jest ogromne.

Od 12 sierpnia rusza także sprzedaż biletów na tegoroczną Talię. Aktualnie prowadzone są rezerwacje na festiwal, który w tym roku rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już 21 września.

Beata Stelmach-Kutrzuba
Temi
9 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...