Konkurs dla młodych talentów

10. Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych

W dniach 25-28 stycznia 2018 roku w Bytomiu w siedzibie Opery Śląskiej odbywa się X Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych, który organizowany jest od 2005 roku przy Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Pomysłodawczynią i organizatorką pierwszych edycji Konkursu jest Bożena Kociołkowska – primabalerina polskiej sceny baletowej i ówczesna wicedyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.

Jubileuszowa edycja Konkursu to okazja do wyrażenia wdzięczności inicjatorce tego oczekiwanego przez wszystkich zainteresowanych choreografią młodego pokolenia wydarzenia artystycznego. Koncert Galowy Laureatów poprzedzi uroczystość nadania imienia Bożeny Kociołkowskiej Międzynarodowemu Konkursowi Choreograficznemu w Bytomiu.

W tym roku w Konkursie weźmie udział 105 uczestników, utalentowanych uczniów szkół baletowych z Czech (Ostrawa Praga), Słowacji (Bańska Bystrzyca), Ukrainy (Lwów), Węgier (Budapeszt) i z Polski ( Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Bytom), którzy zatańczą 57 choreografii.

Celem tego przedsięwzięcia jest: rozwijanie i promowanie młodych talentów choreograficznych, popularyzacja różnych technik tanecznych, umacnianie pozycji tańca w świecie, a także wyzwalanie postaw kreatywnych, wzbudzanie zamiłowania do tańca oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.

Zadaniem Konkursu jest ocena prezentacji choreograficznych uczniów, wymiana pomysłów i doświadczeń między uczestnikami, nawiązywanie nowych kontaktów oraz aktywizacja pracy uczniów.

W skład Jury wchodzą pedagodzy szkół baletowych, tancerze i choreografowie cieszący się autorytetem zawodowym z Polski i zagranicy.

Jednocześnie Konkursowi towarzyszy IV Międzynarodowa Konferencja Naukowo – Dydaktyczna: „Taniec, rytm, muzyka w nauce i praktyce" organizowana we współpracy z Wydziałem Tańca Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Konkurs odbywać się będzie w dniach 25-28 stycznia 2018 roku w Bytomiu w siedzibie Opery Śląskiej:
- 26 stycznia - na sali baletowej Opery Śląskiej odbędzie się I etap konkursu,
- 27 stycznia - na scenie Opery Śląskiej odbędzie się II etap konkursu,
- 28 stycznia - w godzinach rannych odbędą się warsztaty taneczne dla wszystkich uczestników Konkursu, a wieczorem na scenie Opery Śląskiej – koncert laureatów z wręczeniem nagród oraz uroczystość nadania imienia Bożeny Kociołkowskiej Konkursowi.

(-)
Materiał organizatora
23 stycznia 2018

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...