Konkurs dramaturgiczny Teatru Polskiego

Metafory Rzeczywistości 2013

Szóstą edycję konkursu dramaturgicznego pod nazwą Metafory Rzeczywistości ogłosił Teatr Polski w Poznaniu. Do końca maja przyjmowane są niepublikowane i niewystawiane teksty.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, głównym celem konkursu jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Nagrodzone teksty co roku kierowane są do realizacji scenicznej.

Jak poinformował Tomasz Łagodziński z Teatru Polskiego w Poznaniu, w pierwszym etapie konkursu z nadesłanych dramatów jury wybiera trzy teksty. Następnie są one przystosowywane do wymogów sceny, przy współpracy z zaproszonymi reżyserami oraz aktorami Teatru Polskiego. W trzecim etapie przedsięwzięcia następuje ich prezentacja w formie czytań scenicznych.

W tym roku prezentacje odbędą się 7 i 8 września. Po nich na dużej scenie Teatru Polskiego odbędzie się dyskusja z twórcami. Przewidziane są trzy nagrody pieniężne.

- Jury wybierze laureata nagrody głównej, swoją nagrodę przyznają także dziennikarze, zaś publiczność wskaże dramat najpełniej odpowiadający oczekiwaniom współczesnej widowni - poinformował Łagodziński.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej w sezonie artystycznym 2013/2014.

Od pierwszej edycji Metafor Rzeczywistości w 2008 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu zrealizowane zostały prapremiery siedmiu dramatów nagrodzonych w konkursie: "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Piotra Kruszczyńskiego (2008), "Mykwa" Piotra Rowickiego w reż. Moniki Dobrowlańskiej (2008), "Przyjaciel" Radosława Paczochy w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2009), "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka (2010), "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika w reż. Iwo Vedrala (2011), "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (2012) oraz "Zażynki" Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat (2012).

(-)
(PAP)
20 lutego 2013

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia