Konkurs na dramat radiowy

"Nasłuchiwanie: Niepodległość" - Teatr Polskiego Radia

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Program III Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość". Na autorów najlepszych prac, które nadsyłać można do końca września, czekają nagrody finansowe. Wyróżnione dramaty jeszcze w tym roku zastaną zaprezentowane na antenie Programu III.

Jury ogłoszonego właśnie Konkursu tworzą: Dominika Kluźniak, Krzysztof Czeczot, Jacek Kopciński, Mariusz Cieślik i Wawrzyniec Kostrzewski. Jego temat - w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - odnosi się do historii. Ma jednak charakter uniwersalny, a zakres skojarzeń związanych z kluczowym pojęciem NIEPODLEGŁOŚCI ma pozostawać wyłączoną domeną artystów.

Celem Konkursu jest rozwój polskiej dramaturgii radiowej, dlatego ważnym kryterium oceny nadsyłanych utworów będzie oryginalna poetyka tekstów przeznaczonych do realizacji dźwiękowej i ich długość związana z radiowym formatem słuchowiska.

Na teksty inspirowane wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, a także samym pojęciem niepodległości, organizatorzy Konkursu czekają do końca września.

Nazwiska laureatów poznamy w listopadzie podczas maratonu słuchowisk "NASŁUCHIWANIE" w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wtedy też nastąpi uroczyste wręczenie nagród - za zajęcie I miejsca 10 000 zł, 7 000 zł za II miejsce, 5 000 zł za III miejsce oraz dwa wyróżnienia po 2 000 zł.

W listopadzie i grudniu zrealizowane na podstawie zwycięskich tekstów słuchowiska usłyszymy na antenie Programu III. Zostaną one także udostępniane w internecie w formie podcastów.

Partnerem konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN.

 

(-)
Instytut Teatralny
13 lipca 2018

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...