Konkurs na dyrektora OiFP rozstrzygnięty

Ewa Iżykowska-Lipińska dyrektorką Opery i Filharmonii Podlaskiej

Śpiewaczka i reżyserka prof. Ewa Iżykowska-Lipińska wygrała konkurs na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformował w czwartek wieczorem podlaski urząd marszałkowski. Teraz kandydaturę musi zatwierdzić zarząd województwa podlaskiego.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to instytucja podlegająca pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Kadencja obecnego dyrektora kończy się 31 sierpnia. Ministerstwo kultury nie wyraziło zgody, by powołać dyrektora instytucji bez konkursu, dlatego rozpisano konkurs na to stanowisko. Zgłosiło się w sumie sześciu kandydatów, z pięcioma osobami przeprowadzono w czwartek rozmowy.

Jak poinformowała w czwartek wieczorem w komunikacie przesłanym PAP rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, komisja konkursowa decyzję o wyborze kandydatury Iżykowskiej-Lipińskiej podjęła w czwartek.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska posiada - jak informuje Smaczna-Jórczykowska - niezwykle bogaty życiorys artystyczny i zawodowy. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Lidii Małachowic, a następnie kontynuowała swoje studia w Siennie oraz w mediolańskiej La Scali.

Jak informuje urząd w komunikacie, Iżykowska-Lipińska zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze Rita Donizettiego w 1981 roku. Brała udział m.in. w realizacji opery "Manekiny" w Teatrze Wielkim w Warszawie, zagrała Toscę w operze "Tosca" w Korei Południowej i wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu, m.in. kierowała pracownią musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest też prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 roku organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w Kaliszu.

Została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.

Kandydaturę Iżykowskiej-Lipińskiej musi zatwierdzić zarząd województwa podlaskiego. Nowy dyrektor - jak informowano wcześniej w ogłoszeniu - ma zarządzać placówką minimum trzy sezony artystyczne; jego powołanie nastąpi nie wcześniej niż 1 września tego roku. Wśród dokumentów, które trzeba było przedstawić w konkursie był m.in. plan programowo-artystyczny obejmujący okres pięciu sezonów artystycznych, strategię pozyskiwania środków oraz plan promocji opery.

Sylwia Wieczeryńska
Kurier PAP
9 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia