Konkurs na dyrektora Teatru Groteska

Konkurs miałby się rozpocząć w grudniu 2022 roku.

Miasto poinformowało o zamiarze ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Groteska w Krakowie. Od 1998 roku sceną przy ul. Skarbowej w Krakowie kieruje Adolf Weltschek.

Nowy dyrektor objąłby teatr prawdopodobnie we wrześniu 2023 roku - wynika z informacji miasta przekazanej w Biuletynie Informacji Publicznej. Adolf Weltschek - z wykształcenia reżyser, aktor i filolog, jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Groteska od 24 lat.

Teatr Groteska został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. Repertuar teatru od zawsze kierowany był do dzieci, ale także – jako scena nowych form teatru maski i aktora – do dorosłej publiczności.

Do wybitnych realizacji Groteski Jaremów należy zaliczyć m.in. inscenizacje utworów: Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, Bertolda Brechta, Alfreda Jarrego.

Za kolejnej dyrekcji Fredy Leniewicz do teatru zawitał klasyczny repertuar dziecięcy. Za dyrekcji Jana Polewki – znamienitego plastyka i inscenizatora – w Grotesce pojawiły się m.in. inspiracje orientem, komedią dell'arte, malarstwem hiszpańskim.

Julia Kalęba
Dziennik Polski
25 czerwca 2022
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...