Konkurs na scenariusz słuchowiska o tematyce historycznej

Konkurs ZAIKSu i Teatru Polskiego Radia rozstrzygnięty

Utwór „Pistolet" Wojciecha A. Dróżdża zdobył I nagrodę w konkursie „Znajdź historie/ę" na scenariusz słuchowiska o tematyce historycznej. Konkurs został zorganizowany przez ZAIKS oraz Teatr Polskiego Radia z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90-tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio.

Teksty scenariuszy słuchowisk na konkurs „Znajdź historie/ę" można było zgłaszać od 16 listopada 2018 r. do 15 stycznia 2019 r. Organizatorzy oczekiwali na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi.

– Na konkurs nadesłano 114 prac. Wielu autorów budowało narrację na nieznanych szerzej źródłach i archiwach twórczo rozwijając znaleziony w nich materiał faktograficzny – mówiła po posiedzeniu jury Małgorzata Semil-Jakubowicz.

Jury obradowało w składzie: Małgorzata Semil-Jakubowicz (Przewodnicząca), Agnieszka Lubomira Piotrowska, Jan Buchwald, Krzysztof Czeczot, Janusz Kukuła, Ingmar Villiqist i Krzysztof Sielicki.

Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami Jury postanowiło nagrodzić następujące utwory:

I nagroda - utwór „Pistolet" godło: PISTOLET

II nagroda - utwór „Daisy" godło: ARIEL

III nagroda - utwór „Siłacze" godło: CZŁOWIEK JAJKO

Jury przyznało także dwa wyróżnienia za utwory:

„Ofiara losu" godło: HIPPERRCINNUMM oraz „Narożnik" godło: CZARNE SŁOŃCE.

Po otwarciu kopert z godłami poznano autorów.

I nagroda - utwór „Pistolet" Wojciecha A. Dróżdża

II nagroda - utwór „Daisy" Aliny Moś-Kerger

III nagroda - utwór „Siłacze" Łukasza Staniszewskiego

Wyróżnienie - utwór „Ofiara losu" Piotra Bulaka

Wyróżnienie - utwór „Narożnik" Janusza Łastowieckiego

Laureatom konkursu na słuchowisko „Znajdź historie/ę" przyznano nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych.

– Oczekiwaliśmy na teksty, w których jak w stendhalowskim lusterku odbija się otaczający nas świat i losy ludzi, którzy z czułością i wrażliwością na niego patrzą. Dla nas liczył się przede wszystkim język opowieści, ponieważ teatr radiowy był i jest „domem słowa". Wybór był niezwykle trudny. Dostaliśmy wiele bardzo dobrych utworów, które nas czasem zaskoczyły, czasem wzbudziły kontrowersje, a czasem wręcz zachwyciły. Serdecznie gratulujemy Laureatom, ale też dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi pracami – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Szczegóły konkursu na stronach www.polskieradio.pl/teatr oraz www.zaiks.org.pl.

 

Krystian Cieślak
Polskie Radio S.A.
21 lutego 2019

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Stanisław Moniuszko, Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki