Konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych

20. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2021"

To prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! W Zamościu trwa 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Laureatów poznamy podczas gali już dziś (13 czerwca) na Rynku Wielkim w Zamościu. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 19 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych. Relacji z wydarzenia można słuchać w radiowej Dwójce.

W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbędą się prezentacje twórczości ukraińskich artystów.

Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdą się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. Tegoroczne, konkursowe produkcje radiowe znajdziesz TUTAJ.

- Oprócz prezentacji konkursowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących - zapowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Festiwalowi towarzyszą bowiem spotkania z twórcami, aktorami, przedstawicielami świata kultury. Publiczność festiwalu wysłuchuje również fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy. (Program zamieszczamy poniżej).

Radiowa Dwójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry"

Dwójka jest obecna na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" już od pierwszego dnia - wydarzenie śledziliśmy w piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą". Wieczorem zaś, w "Rozmowach po zmroku", relacjonowaliśmy wręczenie Wielkiej Nagrody Magdalenie Zawadzkiej i Andrzejowi Mastalerzowi.

W sobotę 11 czerwca w specjalnym wydaniu audycji "Dwie do setki" ze znakomitymi gośćmi w studiu plenerowym Dwójki rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek.

A w niedzielę 12 czerwca w miejscu "Czytelni" wyjątkowo pojawiła się rozmowa nie o książkach, a o radiowym i telewizyjnym teatrze.

Zaś w poniedziałek 13 czerwca na podsumowanie zapraszaliśmy do "Poranka Dwójki" (7.00-10.00) oraz audycji specjalnej po godz. 22.00.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ FESTIWALU:

Nagrody i laureaci

Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, za wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowe i telewizyjne. Nagrody w kategorii słuchowisk Teatru Polskiego Radia przyznawane są za reżyserię, scenariusz oryginalny, scenariusz będący adaptacją, realizację akustyczną (nagroda im. Janusza Hajduna), muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne. Nagrody przyznawane są także w kategoriach: nagroda aktorska za rolę kobiecą, nagroda aktorska za rolę męską, nagroda aktorska za drugoplanową rolę kobiecą, nagroda aktorska za drugoplanową rolę męską, nagroda za debiut dramatopisarski w Teatrze Polskiego Radia, honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk czyli Rozgłośni Regionalnej lub Programu Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej oraz Grand Prix festiwalu. Przyznawana jest także nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich - za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia oraz nagrodę aktorską prezesa oraz zarządu głównego ZASP. Podczas poprzedniej edycji przyznano również Nagrodę im. Romualda Cieślaka dla nieartystycznych pracowników Polskiego Radia. 

Tegoroczna rywalizacja

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz 12 spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz w Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących są m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną: Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać przygotowanego przez Program 2 Polskiego Radia "Krakusa" Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk) oraz obejrzeć "Balladynę" Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród konkursowych spektakli Teatru Telewizji. Zaplanowano także czytanie dzieł poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretują Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

– W tym roku zaprezentujemy również – w pięknym miejscu, jakim jest Muzeum Arsenał – specjalny cykl prezentujący współczesną dramaturgię ukraińską – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Ponadto w sobotę, 11 czerwca, w Pawilonie pod Kurtyną, ukraińską poezję czytać będą Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz. Zaprezentowane zostaną również słuchowiska nawiązujące do ukraińskiej tematyki: "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany w reż. Jana Hussakowskiego.

Relacje na antenach Polskiego Radia

Polskie Radio szeroko relacjonuje wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane są codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.

13.06 - poniedziałek

Festiwalowi "Dwa Teatry" poświęcony jest poniedziałkowy "Poranek Dwójki" (w godzinach 7.00-10.00), na który zaprasza Paweł Siwek.

PROGRAM XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Zamość 2022":

10.06.22 - piątek

- 10.00-19.00 - Ratusz, sala Consulatus - prezentacje konkursowe spektakli - trzy spektakle konkursowe i dwa pozakonkursowe. Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda - dziennikarka TVP Lublin.
- 09.00-12.00 - Sala Ślubów - Dwa Teatry Dzieciom - warsztaty radiowe dla dzieci, prow. Katarzyna Stoparczyk.
- 12.00-13.00 - Jazz Club Kosz - prezentacja słuchowiska z udziałem Laureata Wielkiej Nagrody – Andrzeja Mastalerza "Cud na Nowolipkach", reż. Andrzej Mastalerz.
- 13.00-14.00 - Jazz Club Kosz - prezentacja słuchowiska z udziałem Laureatki Wielkiej Nagrody - Magdaleny Zawadzkiej "Stacja końcowa" Henryka Bardijewskiego w reż. Janusza Kukuły. Prowadzenie - dr Joanna Bachura-Wojtasik.
- 14.00 19.30 – inauguracja i prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 5 słuchowisk, prow. dr Joanna Bachura-Wojtasik.
- 19.00-20.00 - Rynek Wodny, rozpoczęcie festiwalu - scena miejska

Wręczenie Wielkiej Nagrody - Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Inny Kwartet – wykon muz., prowadzenie: Katarzyna Sanocka. Laudacje: M. Matyszkowicza oraz Agnieszki Kamińskiej.

Wręczenie Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gloria Artis: Łucja i Bruno Sobczakowie, Jerzy Afanasjew.

20.00 - Klub 77 / otwarcie klubu festiwalowego - muzyka elektroniczna.
21.00-22.00 - Rynek Wodny / scena miejska - koncert ISLET i Antkowiaka (fortepian).

11.06.2022 sobota

- 09.30-22.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy konkursowe (3 spektakle) i pozakonkursowe (2 spektakle). Prow. - Bogdan Szczepański i Anna Duda.
- 10.00-17.00 - Jazz Club Kosz - prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 6 słuchowisk. Prow. Joanna - Bachura-Wojtasik. Spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach.
- 17.00-18.00 - słuchowisko na żywo - "Pan Tadeusz - Ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza, z inwokacją w wykonaniu Janusza Kukuły. Aula Państwowej Szkoły Muzycznej.
- 16.00-20.00 - obrady jurorów radiowych / sala w Hotelu 77 - sekretarz jury radiowego - Marta Rebzda

Sala w hotelu Zamojski - sekretarz jury tv - Zbigniew Dzięgiel
Synagoga w Zamościu - spotkania z gwiazdami:

11.00-12.00 - H. Łabonarska - prow. Katarzyna Stoparczyk
12.30-13.30 - J. Zelnik - prow. B. Olechnowicz.
14.00-15.00 - M. Zawadzka
15.30-16.30 - A. Mastalerz - prow. Paweł Siwek

Rynek Wodny - pokazy spektakli

- 11.00-12.30 - "Balladyna", J. Słowacki w reż. W. Adamczyka (z napisami po ukraińsku)
- 13.00-14.30 - "Metro", J. Stokłosa i J. Józefowicz; wprowadzenie do spektakli - Katarzyna Sanocka
- 20.00-21.00 - koncert Izabeli Połońskiej.

Pawilon pod Kurtyną (Muzeum Arsenał)- Prezentacja "Współczesnej Dramaturgii Ukrainy"

- 18.30 - poezja Ukrainy w interpretacji Andrzeja Mastalerza i Katarzyny Dąbrowskiej.
- 19.00 - prezentacja słuchowiska "Na początku i na końcu czasów" Pavlo Arje. Tłumaczenie: Anna Korzeniowska-Bihun; adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz.
- 19.45 - prezentacja słuchowiska "Samobójstwo samotności" Nedy Neżdany. Tłumaczenie: Irina Lappo. Adaptacja i reżyseria: Jan Hussakowski.
Gośćmi spotkania będą: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, Waldemar Modestowicz, Igor Gorzkowski. Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz.

Rynek Wielki

- 21.00-22.00 - "Arlekinada" Zamojskiego Domu Kultury

Klub 77

- 21.30 - wręczenie nagród ZASP-u - aktorska drugoplanowa nagroda żeńska i męska oraz nagroda im. Romualda Cieślaka. Prowadzenie: Janusz Kukuła

12.06.22 - niedziela

- 09.30-22.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy spektakli konkursowych (4 spektakle) i pozakonkursowych (2 spektakle). Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda.
- 10.00-16.30 - Jazz Club Kosz - prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych - 6 słuchowisk; prow. Joanna Bachura-Wojtasik. Spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach.

- 16.30 - Prezentacja słuchowiska "Żona" - autor i reżyseria: Maciej Wojtyszko. Prowadzenie: Paweł Siwek.

Synagoga w Zamościu - spotkania z gwiazdami:

11.00-12.00 - Włodzimierz Press, prow. Anna Stempniak
13.00-14.00 - Ewa Dałkowska, prow. B. Olechnowicz

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej

- 12.00-14.00 - warsztaty muzyczne / śpiewanki z Adamem Strugiem - Sala koncertowa Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
- 17.00-19.00 - spektakl na żywo "Samotność, cóż po ludziach", reż. Edward Keizik, Wilno - Rynek Wodny - pokazy i czytania spektakli
- 11.00-12.30 - "Misja Lolka Skarpetczaka" / wprowadzenie - Katarzyna Sanocka
- 13.00-14.30 - "Mieszczanin szlachcicem" / wprowadzenie - Katarzyna Sanocka
- 16.00-16.30 - "Sonety krymskie" Mickiewicza - czytanie: Andrzej Mastalerz
- 16.30-17.00 - "Vade-mecum" Norwida - czytanie: Jarosław Gajewski, wprowadzenie - Katarzyna Sanocka
- 20.00-21.00 - koncert Adama Struga

13.06.2022 poniedziałek

10.00-17.00 - Ratusz / sala Consulatus - pokazy spektakli konkursowych (2 spektakle) i pozakonkursowych (1 spektakl). Prow. Bogdan Szczepański i Anna Duda.

Jazz Club Kosz

- 10.00-12.00 - prezentacje słuchowisk radiowych; prow. Joanna Bachura-Wojtasik
- 12.00 - W hołdzie Ignacemu Gogolewskiemu i Jerzemu Treli:

"Nim wypowiesz słowo, jesteś jego panem" autorstwa Wacława Holewińskiego, Reżyseria: Cezary Morawski.

"Samotnik w teatrze" na podstawie powieści Eugene Ionesco w adapt. i reż. Wojciecha Markiewicza.

Sala Ślubów

- 09.00-12.00 - Wspólne słuchanie słuchowisk Polskiego Radia Dzieciom "Kot w butach" oraz "Przygoda wielka Rysia Pędzelka". Warsztaty reporterskie prowadzone przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom dla najmłodszych adeptów sztuki dziennikarskiej oraz nagrywanie słuchowiska na żywo podczas spotkania z udziałem dzieci.

Sala koncertowa Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego

- 12.00-13.00 - pokaz spektaklu "Rzecz o K.K. Baczyńskim" w reż. Przemysława Tejkowskiego - spektakl pozakonkursowy

Szkoła plastyczna

- 13.00-15.00 - warsztaty plastyczne z prof. ASP Lechem Majewskim

Rynek Wielki

- 20.00-21.15 Gala finałowa - reż. Małgorzata Kosturkiewicz. Prowadzenie: Katarzyna Sanocka i Artur Żmijewski.

Posłuchaj słuchowisk nominowanych do tegorocznych nagród Festiwalu "Dwa Teatry".

Festiwal "Dwa Teatry". Prezydent Zamościa: zapraszamy na największe widowiska teatralne i słuchowiska radiowe

RK
Polskie Radio
10 czerwca 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia