Konsekwentnie przełamana hegemonia

12. edycja Feliksów Warszawskich

XII edycja Feliksów Warszawskich za ubiegły sezon to sukces teatru pozainstytucjonalnego. W dwóch kategoriach zwyciężył Teatr Konsekwentny

Konkurs Feliksów od lat budzi sporo zastrzeżeń, posądzeń o zachowawczość jury i obracanie się w tym samym kręgu nominowanych i nagradzanych. W tym roku najwyraźniej jury postanowiło więc zaskoczyć wszystkich i przełamać hegemonię teatrów instytucjonalnych. – Większość z państwa tu zebranych pewnie nawet nie widziała naszego przedstawienia – mówiła Anna Smołowik nagrodzona za debiut w „Kompleksie Portnoya” zrealizowanym w Teatrze Konsekwentnym.

Nagroda dla Anny Smołowik jest w pełni zasłużona. Aktorka brawurowo wcieliła się bowiem w spektaklu Konsekwentnych w kilka różnych ról, dominując na scenie nawet głównego bohatera Aleksa Portnoya. Jednak jej zaskoczenie było niczym w porównaniu z odczuciami Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka, którzy wygrali z tak pewnymi kandydatami do nagrody w kategorii reżyserii jak Jerzy Jarocki czy Iwan Wyrypajew.

Nagroda w wysokości 25 tysięcy to oszałamiająca suma dla teatru działającego od lat nieco na wariackich papierach, uzależniającego swój repertuar od kolejnych dotacji przyznawanych na konkretne projekty przez Biuro Kultury. – Możemy państwu obiecać, że te pieniądze, dla nas niewyobrażalnie wielkie, przeznaczymy na realizację kolejnego przedstawienia – mówiła Aleksandra Popławska. A Adam Sajnuk zadedykował Feliksa wszystkim teatrom niezależnym działającym w Warszawie.

Po tylu latach nagrody przyznawanej głównie w kręgu głównych publicznych scen stolicy, mamy wreszcie oczekiwany przełom i dostrzeżenie działalności warszawskiego offu. I nawet jeśli jury z czystej przekory wobec wszystkich krytyków zdecydowało się na tak zaskakujący werdykt – cieszmy się razem z Konsekwentnymi. Swoją działalnością w pełni na to zasłużyli.

Feliksy Warszawskie za sezon 2009/2010

Najlepsza reżyseria: Aleksandra Popławska i Adam Sajnuk za „Kompleks Portnoya” w Teatrze Konsekwentnym

Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca: Ewa Konstancja Bułhak za rolę Gilety w „Księżniczce na opak wywróconej”

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Borys Szyc za rolę Płatonowa w „Sztuce bez tytułu” w Teatrze Współczesnym

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Dominika Kluźniak za rolę Saszy w „Sztuce bez tytułu” w Teatrze Współczesnym

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Grzegorz Małecki za role Edka w „Tangu” w Teatrze Narodowym

Najlepszy debiut: Anna Smołowik za rolę Małpki w „Kompleksie Portnoya” w Teatrze Konsekwentnym

Nagroda specjalna Grupy Allianz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru: Waldemar Dąbrowski

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
27 października 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia