Konsekwentny uruchomił serwis dla niesłyszących i niewidzących

nowy Informator Kulturalny Warszawy

Działalność internetowego Informatora Kulturalnego Warszawy, zawierającego informacje o wydarzeniach artystycznych przystosowanych do potrzeb osób niesłyszących i niedowidzących, zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie

Informator znajduje się na stronie www.uslyszecteatr.waw.pl. Uruchomiony został przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego, a dofinansowany ze środków miasta st. Warszawa.

Inauguracja działalności serwisu odbyła się w poniedziałek w warszawskiej siedzibie Teatru Konsekwentnego w ramach autorskiego projektu artystów teatru "Usłyszeć teatr", który od trzech lat realizowany jest pod honorowym patronatem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Z informatora można dowiedzieć się m.in. o udogodnieniach, które wprowadzono w Teatrze Polskim dla osób niedosłyszących; scena ta została wyposażona w pętle indukcyjne przeznaczone dla widzów niedosłyszących, dostępne na każdym spektaklu na życzenie widza. Teatr akceptuje obecność psów przewodników; zadbano również o miejsca na widowni dla osób na wózkach inwalidzkich. Słuchawki wzmacniające dźwięk dla widzów niedosłyszących oraz niesłyszących z aparatami słuchowymi dostępne są także w Teatrze Polonia.

Teatr Konsekwentny zaprasza na wskazanej wyżej stronie internetowej na najbliższe spektakle z tłumaczem języka migowego.

Na uruchomionym portalu można zmieniać wielkość czcionki na większą, a także kontrast ekranu. Jak zapewniła wiceprezeska Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego i koordynatorka projektu "Usłyszeć Teatr" Aldona Machnowska-Góra, strona jest też przystosowana do czytania przez programy głosowe, którymi posługują się niewidomi.

Portal ma być sukcesywnie rozbudowywany. Machnowska-Góra podkreśla, że ma na celu zmobilizowanie instytucji kultury i warszawskich organizacji, żeby właśnie przez tę stronę informowały o swoich projektach i wydarzeniach.

Teatr Konsekwentny działa w Warszawie przy ul. Boleść 2. Oprócz swej stałej działalności repertuarowej, od trzech lat realizuje spektakle przystosowane dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu, organizuje dla nich warsztaty i konferencje. Jednym ze spektakli dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących jest "Zaliczenie. Lekcja" - spektakl na podstawie noweli filmowej "Zaliczenie"

Krzysztofa Zanussiego oraz sztuki "Lekcja" Eugene Ionesco. Zostało zagrane już ponad 1000 razy.

(-)
PAP
30 września 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia