Konstanty Gordon (1917 - 1983)

Reżyser filmowy i teatralny, scenopisarz, realizator filmów dokumentalnych.

Urodził się 4 sierpnia 1917 w Warszawie. Zmarł 17 kwietnia 1983 w Warszawie.

Podczas nauki w szkole średniej wstąpił do Robotniczego Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, a następnie Komunistycznej Partii Polski. Za działalność wywrotową został w 1933 aresztowany i uwięziony na trzy lata, po zakończeniu kary więzienia pracował jako dekorator i reżyser. Ponadto zajmował się karykaturą, jego antyfaszystowskie rysunki publikowały "Szpilki" i "Czarno na Białem".

Po wybuchu II wojny światowej walczył podczas kampanii wrześniowej, po jej upadku przedostał się do ZSRR. W 1944 został oficerem I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, uczestniczył w walkach o Warszawę, ciężko ranny podczas szturmu na Przyczółek Czerniakowski.

Od 1945 pracował w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego, od 1949 do przejścia na emeryturę związany był z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Wytwórnią Filmów Oświatowych. Jest uznawany za współtwórcę polskiego powojennego filmu dokumentalnego, był autorem ponad pięćdziesięciu filmów dotyczących twórczości plastycznej, a także o tematyce politycznej i społecznej. Przez cały okres od powstania PZPR był jej członkiem, za osiągnięcia zawodowe został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. 19A-1-17).

Nagrody i odznaczenia:
1959 - Karlowe Wary - V Międzynarodowy Festiwal Filmowy - wyróżnienie honorowe dla filmu "Szeroka droga"
1951 - Cannes - IV Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Nagroda Specjalna Jury w kategorii krótkiego metrażu dla filmu "Szeroka droga"
1951 - Bahia (Brazylia) - Festiwal Filmów Krótkometrażowych - I nagroda za reportaż dla "Szerokiej drogi"
1951 - Edynburg - V Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Dyplom uznania za film "Szeroka droga"
1954 - Karlowe Wary - VIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy - Szczególne Wyróżnienie dla filmu "Wietnam w rysunkach Aleksandra Kobzdeja"
1954 - Złoty Krzyż Zasługi
1960 - Cannes - Międzynarodowe Spotkanie w sprawie Filmu Oświatowego i Rozrywkowego - wyróżnienie dla filmu "U źródeł plastyki"
1971 – Głogów – II Nagroda - Ogólnopolski Festiwal Filmów Dokumentalnych "Polska nad Odrą i Bałtykiem"
1977 – Łódź - Złoty Światowid – Festiwal Filmów Dydaktycznych za film pt „Rytm, melodia, barwa"
1982 - Zakopane - XII Przegląd Filmów o Sztuce - Brązowy Pegaz za film "Konrad Krzyżanowski" - "za osobiste i wnikliwe przedstawienie twórczości artysty"

Źródło: Wikipedia, FilmPolski, E-teatr

Opracowała Edyta Kosik
Dziennik Teatralny
4 sierpnia 2018
Portrety
Konstanty Gordon

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier