KONTEKSTY wystawy "Od nieba do piekła"

popularne oblicza Złego w plastyce nieprofesjonalnej

Anioł i Diabeł w kulturze europejskiej to jedne z najbardziej rozpoznawalnych motywów ikonograficznych. Dla jednych jest to sympatyczny Boruta, dla innych przerażający Lucyfer. Jakie są najbardziej popularne oblicza Złego w plastyce nieprofesjonalnej i sztuce ludowej, dowiemy się 14 marca o godz. 16.30 w Centrum Scenografii Polskiej, Oddziale Muzeum Śląskiego podczas najbliższego spotkaniach w ramach cyklu "Konteksty"

Podczas spotkania z muzealnikami, specjalistami od sztuki naiwnej i etnografii, słuchacze poznają bliżej wizerunki budujące stereotypowe wyobrażenia nieziemskich istot, które zmieniały się poprzez wieki pod wpływem wielu czynników. Na wykładzie "Świat anielski i diabelski w sztuce ludowej" Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko opowie o dualizmie świata oraz odwiecznej walce aniołów i diabłów widzianych w różnych kontekstach oczami artystów ludowych. W trakcie drugiej prezentacji "Nie taki diabeł straszny. Wizerunki anioła i diabła w twórczości plastyków nieprofesjonalnych", którą poprowadzi Sonia Wilk, dowiemy się w jakim stopniu brak konwencji gatunkowych wpływa na dostosowywanie się do kontekstów kulturowych.

Cykl spotkań ma zwrócić uwagę słuchaczy na konteksty, które nigdy tak bardzo, jak dzisiaj nie decydowały o kształcie świata. Kontekst, narzędzie groźne i jednocześnie pożyteczne, odgrywa dużą rolę w procesie kształtowania informacji i zdobywania wiedzy. Może być obszarem wolności, ale i ograniczenia. Mnogość kontekstów często decyduje o atrakcyjności kultury i sztuki, dzięki czemu nie istnieje jedna wersja odbioru dzieła, ale istnieją prawdy preferowane.

(-)
Materiały Organizatora
13 marca 2012

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia