Kontrastujące światy

Spektakl gwiazd teatru tańca w Bytomiu

9 maja w piątek (godz. 19.30), w Teatrze ROZBARK wystąpi Pink Mama Theatre, gwiazda światowego formatu.
Zespół tańca współczesnego założony przez Polaków Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, na co dzień pracujący w Szwajcarii, gdziekolwiek występuje wzbudza niemałe emocje. Cielesność, seksualność i gender są podstawowymi tematami ich prac.

Kompania Pink Mama Theatre stworzyła swoisty „freak-show", dla którego inspiracją stały się: baśń „Brzydkie kaczątko", Hansa-Christiana Andersena, balet „Jezioro łabędzie", Piotra Czajkowskiego oraz film Urlicha Seidla „Hundstage". Wszystkie te dzieła opowiadają z jednej strony o pragnieniu bycia wyjątkowym, akceptowanym i kochanym za to kim się jest, z drugiej: o potrzebie dostosowania się i integracji. Te dwa skrajne dążenia stają się tematem poszukiwań Pink Mama Theatre.

„Freaks" jest próbą ukazania dwóch kontrastujących ze sobą światów, w których za każdą słabością kryją się marzenia, fantazje i pragnienie piękniejszego życia. Całość rozgrywa się w ogrodzie pełnym plastikowych kaczek.

Pink Mama Theatre jest niezależnym, europejskim i autorskim teatrem Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego, stworzonym w marcu 2011 roku. Bendrat jest tancerzem-choreografem, Krawiecki aktorem-reżyserem. Ich wspólne poszukiwania queer w teatrze rozpoczęły się pracą nad spektaklem Gier, zrealizowanym w Luzerner Theater, w roku 2007. Następnie zrealizowali wspólnie w Marsylii eksperymentalny 45 minutowy film Id, w którym dużą rolę odgrywał ruch. Kolejne wspólne produkcje to zrealizowany w Bernie Yugoboy.com, zainspirowany twórczością Mariny Abramović oraz solo Bendrata Pinku Chirashi. Stworzone dotychczas spektakle pod szyldem Pink Mama Theatre, to: Escort (premiera: 2011), Afterparty (premiera: 2012), Ariel czyli Swinger's Planets (premiera 2012), Freaks (premiera 2013). W Polsce zespół występował w Gdańsku (Gdański Festiwal Tańca), Lublinie (Maat Festival), Krakowie i Wrocławiu (kilkakrotnie: Wibracje taneczne, Mandala Performance Festival, Atuty Tańca – w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Scena dla tańca).

Konsekwentne wcielanie w życie własnych idei doprowadziło twórców Pink Mama Theatre do objęcia w maju 2013 roku rezydencji w Dampfzentrale w Bernie (siedziba teatru w sezonie 2013/2014), będącej jednym z najważniejszych ośrodków tańca w Szwajcarii. Najbliższe plany teatru to zorganizowanie pierwszej edycji queerowego festiwalu teatralnego „Pink Mama Festival", w listopadzie 2013 roku, na który organizatorzy zamierzają zaprosić rozmaitych artystów europejskich oraz realizacja kolejnej premiery planowanej na marzec 2014 roku. Oba projekty zostaną wyprodukowane w ścisłej współpracy z Dampfzentrale w Bernie.

„Cielesność, seksualność i gender są podstawowymi tematami naszej pracy, a człowiek, jego emocjonalność i pragnienia stają się głównym celem poszukiwań artystycznych. Pod względem formalnym bliskie nam są założenia sztuki konceptualnej. Dotyczy to głównie tworzenia abstrakcyjnych obrazów i ograniczenia do minimum, typowego, narracyjnego przebiegu akcji. Zastosowanie specyficznych środków i niedosłownego przedstawiania teatralnej rzeczywistości, skupia widza przede wszystkim na emocjonalności postaci, a fabułę stawia na plan drugi.

REZERWACJA BILETÓW:
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK
ul. W. Kilara 29 (dawna ul. Dojazd 29)
41-902 Bytom
tel. +48 32 428 13 11 | e-mail: bow@teatrrozbark.pl

(-)
Materiały Teatru
5 maja 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...