Kontrowersyjne "Dziady" wyprzedane

Ogromne zainteresowanie spektaklem Teatru Słowackiego

Małopolska Kurator Oświaty odradza szkołom wyjścia na „Dziady", Teatr Słowackiego odpowiada, że jest ze spektaklu dumny i zaprasza do dyskusji nad tym wielkim polskim dramatem. Efekt? Większość biletów na spektakle „Dziady" w Teatrze Słowackiego jest już wyprzedana.


– Już wcześniej mieliśmy bilety wyprzedane na spektakle grane do końca roku. Zainteresowanie spektaklem jest teraz o wiele większe niż było. Spektakle na styczeń i luty już są prawie wyprzedane, zostały tylko pojedyncze miejsca – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jagoda Ludwikowska z Teatru Słowackiego.

Premiera „Dziadów" w reż. Mai Kleczewskiej miała miejsce 19 listopada.

Kurator: „Odradzam, haniebne"

Głos w sprawie spektaklu postanowiła zabrać Barbara Nowak – Małopolska Kurator Oświaty.

„Odradzam organizację wyjść szkolnych na spektakl „Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu" – napisała na Twitterze.

Na stronie kuratorium pojawił się list, w którym Nowak zaznacza, że interpretacja „Dziadów" Adama Mickiewicza, jest „swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego".

Radny PiS: „Też odradzam"

Sprawę skomentował również radny PiS Adam Kalita.

– Ja też odradzam i to nie tylko młodzieży - szkoda czasu i pieniędzy Zwracam się do Pana Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego o podjęcie zdecydowanych działań wobec dyrekcji Teatru Słowackiego. Niszczenie naszego dramatu narodowego Adama Mickiewicza i to w roku polskiego romantyzmu jest skandalem – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Teatr Słowackiego: „Jesteśmy dumni"

Dyrekcja wraz z zespołem przyznają, że są zaskoczeni opinią Barbary Nowak.

– „Dziady" – jak każde dzieło sztuki – poddawane były wielu twórczym interpretacjom, inscenizacje „Dziadów" zawsze korespondowały z czasami, w których były wystawiane. W tym wypadku reżyserka bardzo uważnie podeszła do lektury dzieła Mickiewicza i przefiltrowała je przez polską teraźniejszość. Nie dopisując nic autorowi, podążając za myślą jego i prof. Marii Janion, nie szukając prostych rozwiązań, łatwych diagnoz politycznych, czy tanich prowokacji. Maja Kleczewska powierzyła rolę Konrada kobiecie, nie odbierając nic oryginałowi, odkrywając za to nowe sensy. Mówiona przez nią Wielka improwizacja – bez zmian w tekście, bez żadnych dodatkowych efektów, mówiona samotnie na pustej scenie – brzmi dziś niezwykle mocno i dobitnie. W naszym mniemaniu powstał spektakl mądry, odważny, we wnikliwy sposób dialogujący zarówno z tekstem Mickiewicza, jak i z otaczającą nas rzeczywistością. Spektakl, z którego jesteśmy dumni – czytamy w oświadczeniu.

„Zapraszamy do dyskusji"

– Teatr jest przestrzenią spotkania i dialogu. Głęboko wierzymy, że właśnie tworząc spektakle, oglądając je, dyskutując o nich, a nawet kłócąc się na ich temat, tworzymy wspólną przestrzeń wzajemnego zrozumienia i empatii. Dlatego gorąco zapraszamy wszystkich na „Dziady". Zapraszamy do dyskusji, do wyrażenia własnej opinii, do wspólnego namysłu nad myślami i interpretacjami płynącymi z tego wielkiego, polskiego dramatu – pisze dyrekcja i zespół teatru.

Pełna treść oświadczenia dostępna TUTAJ.

Pod opublikowanym na Facebooku oświadczeniem widzowie wyrazili swoje wsparcie dla teatru.

„Koniecznie muszę zobaczyć te „Dziady", „Brawo, brawo i jeszcze raz brawo", „Trzeba być ponad to wszystko i szerzyć kulturę i sztukę dalej", „Po takiej reklamie to już do przyszłej jesieni nie będzie można dostać biletów. Teatr powinien Małopolskiej Kuratorce Oświaty posłać kosz delikatesowy", „To trzeba zobaczytć" czy „Lepszej reklamy nie mogliście sobie wymarzyć" – to tylko niektóre z głosów pojawiających się pod oświadczeniem Teatru Słowackiego.

Natalia Grygny
www.lovekrakow.pl
25 listopada 2021

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia