Kontynuator pracy Zygmunta Molika we Wrocławiu

Od 24 do 29 czerwca Jorge Parente poprowadzi warsztaty „Głos i Ciało” w Studiu Na Grobli

Znany na całym świecie sposób pracy z i nad głosem „Głos i Ciało”, rozwijany przez Zygmunta Molika, czołowego aktora Teatru Laboratorium, przez czterdzieści osiem opiera się na wykorzystaniu precyzyjnych działań fizycznych („alfabetu ciała”), które umożliwiają uczestnikom otwarcie głosu oraz ciała. Jednym z jego elementów jest praca indywidualna polegająca na łączeniu poszczególnych części alfabetu na zasadzie skojarzeń. To rodzaj improwizacji wokół osobistych historii. Dochodzi wówczas do uruchomienia rezonatorów i odkrycia źródeł wibracji ciała.

Metoda ta obejmuje również pracę nad zharmonizowaniem oddechu z ruchem, zakłada wykorzystanie w śpiewie obudzonej w trakcie pracy spontaniczności i naturalności. Celem jest osiągnięcie jedności między głębią poszukiwań i lekkością wykonania.

Program warsztatów obejmuje: naukę ćwiczeń „alfabetu ciała" (działań fizycznych angażujących i wzmacniających całe ciało, aktywujących wokalne impulsy); indywidualną i grupową pracę nad emisją głosu; indywidualną pracę, pod kierunkiem prowadzącego, nad tekstem i pieśnią.

Zygmunt Molik mówił o „alfabecie ciała": „Musisz nauczyć się tych działań, tych akcji, na pamięć, a później, wykorzystując je, improwizujesz „życie". [...] Istnieje około trzydziestu pięciu działań, wliczając również działania pośrednie, niezbędne, aby przejść od jednego do drugiego ćwiczenia [...] Niektóre z nich są bardziej skomplikowane, i tak, wszystko pomyślane jest jako baza służąca głosowi. [...] Wszystkie te ćwiczenia są dopracowane tak, by wspomóc głos".
Pod koniec czerwca nakładem Instytutu Grotowskiego ukaże się również polskie wydanie książki „Głos i Ciało. Zygmunt Molik w rozmowie z Giuliano Campo".

Zapisy trwają do 26 maja. Karty zgłoszenia (www.grotowski-institute.art.pl/files/Karta%20zgloszenia.doc) przyjmuje Ewa Oleszko-Molik (eomolik@gmail.com). Zajęcia prowadzone będą w językach francuskim, angielskim i polskim. Koszt 400 zł.

Jorge Parente spotkał Zygmunta Molika w 1992 roku w Paryżu, został jego asystentem i postanowił poświęcić się pracy nad głosem. Po szesnastu latach stał się oficjalnym i jedynym kontynuatorem metody treningowej „Głos i Ciało". We Wrocławiu w pracy asystować mu będzie Zoe Ogeret, aktorka i badaczka.
Więcej: www.jorgeparente.com

(-)
Materiały Instytutu Grotowskiego
26 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...