Kopciuszek i jego złe siostry

"Kopciuszek" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Konrad Dworakowski, reżyser najnowszego "Kopciuszka" w Teatrze Pinokio, za pomocą klasycznej bajki braci Grimm opowiedział o trudnych relacjach między rówieśnikami.

Opowieść o dziewczynce, która mieszka z ojcem, macochą i jej dwiema córkami, jest bardzo smutna. Inscenizację, utrzymaną w tonie "komedii romantycznej", pełną śmiesznych gagów i zabawnych dialogów z przyjemnością się ogląda. Do czasu, gdy widzimy, jak traktują Kopciuszka macocha i jej córki. To okrucieństwo wykraczające poza ramy bajkowego świata. Ucinanie piłą palców i pięty, by bucik pasował na stopkę którejś z sióstr, wydaje się błahostką wobec dramatu Kopciuszka, który ze smutku i rozpaczy stał się niemową. Jej siostry są brutalne, choć z pozoru dobrze wychowane, ładnie ubrane. Tak jak dzisiejsze dzieci, które na szkolnym korytarzu czy na podwórku przeistaczają się w bestie. Z satysfakcją niszczą, przekraczają granice intymności, wyśmiewają. Nie znoszą "inności", a ofiara jest bezradna i samotna. Kopciuszek w bajce ma szczęście. Czuwa nad nim dobra wróżka, spotyka też księcia, który ją pokochał. W życiu nigdy nie jest tak różowo.

Przygotowany w pięknej scenografii autorstwa Klaudii Caugier (to jej debiut sceniczny) spektakl dopełnia wspaniała muzyka Piotra Nazaruka. Wykonana na żywo przez Szczury Band doskonale buduje nastrój. Świetny, dający do myślenia spektakl, także dla dorosłych.

Przy okazji wizyty w teatrze można obejrzeć "Lalarium" Klaudii Gaugier. Autorka, specjalizująca się w lalce artystycznej, w foyer prezentuje swoje najciekawsze prace. Można je oglądać przez miesiąc.

jed
Express Ilustrowany
28 lutego 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...