Kopciuszek i Tarantino w jednym

"Gotowane głowy" - reż. Kinga Dębska - Teatr Capitol, Warszawa

"Gotowane Głowy" to tytuł wyjątkowej czarnej komedii, która w styczniu zadebiutuje na deskach warszawskiego teatru Capitol. Marian Kociniak i Magda Zawadzka dają prawdziwy popis gry aktorskiej w sztuce czeskiego pisarza młodego pokolenia Marka Horoščaka

Przezabawna historia małżeństwa 60-latków, w których życie dość nieoczekiwanie wpadła (dosłownie) śliczna nastolatka, kończy się masakrą w stylu Tarantino... Reżyser, debiutująca Kinga Dębska, wnosi tym przedstawieniem świeży powiew do repertuaru naszych teatrów. Spektakl dedykowany przede wszystkim młodej publiczności powinien jednak obejrzeć każdy miłośnik czeskiego humoru, horroru i wysublimowanej rozrywki teatralnej na najwyższym poziomie. Już od 30 grudnia sztuka będzie wystawiana na deskach Teatru Capitol.

"Gotowane głowy to inteligentna i pełna humoru satyra z modnych niedawno brutalistów, takich jak Sara Kane, Werner Schwab czy Martin McDonagh". To również brawurowy artystyczny manifest młodego pokolenia czeskich dramaturgów. Tematem sztuki jest konflikt pokoleń i postępująca dziś degradacja ludzkich odruchów, przedstawiona z dużym przymrużeniem oka.

Bohaterowie - przedstawiciele różnych społecznych warstw, zdają sobie sprawę z tego, iż tkwią w nich mordercze instynkty. Czasem trudno uwierzyć w to, kto jest zdolny, niczym czarownica, gotować w kotle głowy swoich wrogów" - mówi reżyser spektaklu, Kinga Dębska.

Inteligentny dowcip miesza się tu z brutalnym humorem, a znakomite kreacje aktorskie Magdaleny Zawadzkiej i Mariana Kociniaka oraz aktorów młodszego pokolenia, Olgi Sarzyńskiej, Piotra Cyrwusa, Artura Pontka i Bartosza Turzyńskiego są ucztą artystyczną w najlepszym gatunku.

Agnieszka Trojanek
Materiały Teatru
27 grudnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia