Korczak na deskach Opery Podlaskiej

"Korczak" - Op era i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

26 października o godz. 14.00 w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się wyjątkowa konferencja prasowa poświęcona wyjątkowemu wydarzeniu. W 70. rocznicę śmierci heroicznego Polaka Janusza Korczaka (6 sierpnia) Opera Podlaska zaprezentuje musical "Korczak". Białystok jest pierwszym miastem w Polsce, który wystawi ten musical. W przedstawieniu wezmą udział znakomici polscy artyści.

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w repertuarze na sezon 2012\\2013 zaprezentuje swojej publiczności wyjątkowy spektakl - musical o Januszu Korczaku. Przedstawienie to miało swoją premierę w Londynie w Theatre Royal Playmouth, przy współpracy z Youth Music Theatre UK, brytyjską organizacją promującą teatr muzyczny wśród młodzieży. Polska premiera odbędzie się dokładnie w 70 rocznicę śmierci bohatera, uświetni jednocześnie rok 2012, który został ustanowiony decyzją Sejmu Rokiem Janusza Korczaka.

„Triumf nadziei nad śmierci, muzyczny teatr w najlepszym wydaniu”, „podnoszący na duchu”, „poruszająca i niesamowita historia”. To entuzjastyczne opinie o musicalu, który miał premierę w sierpniu tego roku w Londynie, a w przyszłym roku będzie wystawiony w Operze Podlaskiej.

Korczak, bo taki jest tytuł tego przedstawienia, opowiada historię słynnego ze swojego heroizmu doktora, pisarza książek dla dzieci i pedagoga, który opiekował się żydowskimi sierotami. Akcja toczy się podczas niemieckiej okupacji kiedy to sierociniec, którym opiekował się Korczak zostaje przeniesiony do Getta Warszawskiego. Tam doktor stara się zapewnić dzieciom godne warunki życia. Nie chce skorzystać z pomocy swoich polskich przyjaciół, którzy nakłaniają go do ucieczki z getta. Zostaje z dziećmi, a potem wraz z nimi ginie w obozie zagłady w Treblince.

Musical odniósł wielki sukces w Londynie. Podczas pracy nad scenariuszem Nick Stimson  korzystał przede wszystkim z pamiętnika doktora. Przyjechał również do niemieckiego obozu zagłady w Treblince i na warszawski Umschlagplatz. Wszystkie postaci występujące a spektaklu noszą imiona, które znajdują się na tamtejszym pomniku. Autorem muzyki jest Chris William.

Musical wyprodukowany został przez Theatre Royal Playmouth, przy współpracy znanych twórców z West Endu. Patronem tej produkcji jest Youth Music Theatre, jedna z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży.

W polskiej wersji Korczaka pojawią się znani polscy artyści. Opera i Filharmonia Podlaska jako jedyny teatr w Polsce pokaże musical. To wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce w 70 rocznicę śmierci bohatera, w 2012 roku, który, decyzją Sejmu będzie jednocześnie Rokiem Janusza Korczaka.

"Korczak" - reż. Nick Stimson - Theatre Royal Playmouth

oprac. mo
Materiały OiFP
26 października 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia