Korczak na scenie i w szpitalu

"Korczak" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Na scenę przy ul. Odeskiej 1 powrócił nagrodzony prestiżową nagrodą im. Jana Kiepury musical „Korczak”. Ten wzruszający spektakl mogą oglądać w tygodniu uczniowie podlaskich szkół. W sobotę i niedzielę (16 i 17 listopada) o godzinie 19:00 dwa spektakle dla szerokiej publiczności.

„Oczy wilgotnieją, siła niektórych scen wbija w fotel. A te dzieciaki! Są fantastyczne. "Korczakiem" możemy się chwalić w całej Polsce i za granicą. Opera i Filharmonia Podlaska wyprodukowała znakomity spektakl muzyczny, który może być naszym eksportowym hitem. I co ważne, uczyniła to, wykorzystując potencjał tkwiący w ludziach stąd." – napisała Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej w ubiegłym roku po obejrzeniu musicalu. To spektakl dla dzieci i dla dorosłych, tragiczną historię Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga i działacza społecznego oraz Holocaustu przedstawia porywająco. Przedstawienie jest poruszające i nastrojowe, realistycznie i symbolicznie. Kapituła Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury przyznając nagrodę w kategorii spektakl roku napisała: „Za zmierzenie się z trudną materią Holocaustu, nadając tej produkcji przesłanie nie tylko ogólnoludzkie, ale również niepowtarzalną oprawę artystyczną i inscenizacyjną".

Musical wyreżyserował dyrektor OiFP Roberto Skolmowski, scenografię przygotował znakomity artysta Paweł Dobrzycki. Poza tym warto zobaczyć jak naszego wielkiego Pana Doktora widzą Brytyjczycy: libretto - Nick Stimson, muzyka - Chris Williams. Warto dodać, że na scenie pojawia się blisko setka dzieci - z Chóru Dziecięcego i wyłonionych w castingu.

Ten niezwykły spektakl będą mogli obejrzeć w sobotę (16.XI) także ci którzy zmagają się z chorobą i nie mogą wybrać się do „prawdziwej" Opery. Dzięki operowym kamerom i łączom internetowym mali pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będą mogli także obejrzeć musical „Korczak" na żywo. Z taką inicjatywą wystąpił do dyrekcji UDSK - Roberto Skolmowski – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pacjenci, którym na to pozwala stan zdrowia, zaproszeni zostaną do auli szpitala o godzinie 19:00, by obejrzeć na wielkim ekranie to co będzie działo się na scenie przy ul. Odeskiej 1. A w niedzielę (17.XI) czeka ich jeszcze jedna atrakcja – spotkanie z odtwórcami głównych ról w musicalu. Na rozmowę z widzami wybierają się: Tomasz Steciuk – musicalowy Janusz Korczak, Rafał Supiński – Marek i Monika Ziółkowska – Gołda oraz młodzi artyści śpiewający i grający w przedstawieniu. Spotkanie o godzinie 11:30 w auli poprowadzi dziennikarz Wojciech Koronkiewicz.

(-)
Materiał Opery
15 listopada 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia