Korczak w Warszawie

W środę, 5 grudnia, na zaproszenie Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpią z koncertową wersją musicalu „Korczak" w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Ma to być uroczyste zwieńczenie obchodzonego w 2012 (decyzją Sejmu RP) Roku Janusza Korczaka w ramach Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka. Tuż przed koncertem uczestnicy kongresu wezmą udział w uroczystym podpisaniu Deklaracji Warszawskiej – wzywającej zarówno rządy, jak i organizacje pozarządowe oraz wszystkie dorosłe osoby do podjęcia wszelkich działań gwarantujących każdemu dziecku świat wolny od przemocy, upokorzenia, biedy, niesprawiedliwości, dyskryminacji i zaniedbania, gwarantujących wszystkim pokoleniom dobrą przyszłość.

Musical „Korczak" Opery i Filharmonii Podlaskiej od chwili swojej premiery w Białymstoku 29 września 2012 roku, stał się ważnym głosem w dyskusji i walce o prawa dziecka; od początku wpisując się w uroczystości związane z obchodami Roku Janusza Korczaka w Polsce. Reżyser musicalu Roberto Skolmowski powszechnie znanej historii heroicznej śmierci Korczaka i jego podopiecznych w czasie II wojny światowej (w sierpniu 1942 roku w Treblince) nadał całkowicie nowy wymiar.

To właśnie dzięki pełnej ekspresji musicalowej konwencji możemy przyjrzeć się z bliska Januszowi Korczakowi, posłuchać opowiadanych przez niego historii, wniknąć w świat jego pragnień, marzeń i lęków. Poznajemy historię jego podopiecznych: przyjaźni Izaka i Buly, jako dzieci nierozłącznych, których bezpowrotnie rozdzieliła wojna, czy wreszcie wzruszającą historię wielkiej miłości katolika Marka i Żydówki Gołdy. Wspaniała i poruszająca muzyka Chrisa Williamsa sprawia, że przedstawione na scenie historie nabierają życia, a bohaterowie stają się nam bliscy.

Udział w spektaklu bierze setka dzieci (w Warszawie będzie ich ponad 80). Dla nich to nie tylko wspaniała przygoda ze sceną i sztuką, ale i niezapomniana lekcja historii. Wielu z nich dopiero przygotowując się do ról w musicalu po raz pierwszy usłyszało o Januszu Korczaku, poznało czym była tragedia Holokaustu.

Spektakl od chwili premiery w Białymstoku obejrzało już około 15 tysięcy widzów, a bilety sprzedawane są już na kolejne miesiące roku 2013. Na koncert „Korczaka" w Teatrze Powszechnym zaproszone zostały najważniejsze osoby w Państwie z parą prezydencką na czele, jak również goście z zagranicy, m.in. Thomas Hammarberg, były Komisarz Praw Człowieka Rady Europy.

Koncertowi towarzyszyć będzie też wystawa zdjęć z musicalu „Korczak" przygotowana przez Michała Hellera, fotografa OiFP.
Obsada koncertu 5.12.2012, godz. 19, Teatr Powszechny, Warszawa, Korczak – wersja koncertowa musicalu w reż. Roberto Skolmowskiego
Autor libretta: Nick Stimson
Muzyka: Chris Williams
Dyrygent - Tadeusz Płatek
Polskie opracowanie wersji koncertowej: Joanna Gdowska I Tadeusz Płatek
Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Obsada:
Korczak - Tomasz Steciuk
Bula - Bartłomiej Łochnicki
Izak - Maciej Nerkowski
Basia - Anna Wolfinger
Marek - Mateusz Stachura
Gołda - Monika Mączewska
Prześladowca - Przemysław Borys

Magdalena Kleban
Materialy Teatru
4 grudnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia