"Kordian" wg Sroki w Teatrze Polskim

"Kordian czyli panoptikum strachów polskich" - reż. Adam Sroka - Teatr Polski we Wrocławiu

Dziś na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbędzie się premiera przedstawienia na motywach "Kordiana" Juliusza Słowackiego, zatytułowanego "Kordian, czyli panoptikum strachów polskich".

Reżyserem, autorem opracowania tekstu i opracowania muzycznego jest Adam Sroka, scenografię i kostiumy zaprojektowała Sylwia Kochaniec. W roli Kordiana Młodego występują wymiennie Igor Chmielnik i Błażej Michalski, Kordiana Starego gra Dariusz Bereski.

Od reżysera

Nasz Kordian to buntownik, zapaleniec, marzyciel. Walczy ze swoją niemocą, panicznie poszukuje sensu i celu życia. Przechodzi różne kręgi swojego "piekła", aby oczyścić się ze złych emocji i nabrać sił do duchowej przemiany. Kordian to człowiek ziemi i nieba zarazem, idealista i poeta, naprawiacz zagubionych idei i zwichrowanej historii.

Budzimy się przy nim odmienieni. Rozpoznajemy w jego osobowości nasze pragnienia i myśli, które kiedyś były naszą własnością, a teraz rozpłynęły się gdzieś, zawieruszyły. W losie Kordiana wszystko mamy zapisane: naszą miłość i naszą wiarę, tęsknotę i wyobraźnię, rozdarcie i niespełnienie, wolę czynu i akty zwątpienia.

W spektaklu mamy dwie postacie Kordiana: Starego i Młodego. Obaj dopełniają się, chcąc być cząstkami jednego życia. Obaj podejmują szaloną wędrówkę do kresu swojej świadomości, aby oczyścić się ze swoich utajonych lęków, strachów i złych przeczuć.

Adam Sroka

***

Terminy spektakli popremierowych: 13, 14, 17, 18 maja 2017, 3, 4, 14, 16 czerwca 2017, godz. 19:00; 17 czerwca 2017, godz. 18:00.

(-)
Materiał Teatru
13 maja 2017
Portrety
Adam Sroka

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia