Korzenie i kultura

Festiwal Muzyczny imienia Sławomira Gołaszewskiego

"Historia jest opowieścią i jak każda opowieść lubi, jak się ją powtarza. Owo powtarzanie tworzy tradycję..." - Sławomir Gołaszewski

Ostatnie dwie dekady to czas spektakularnego rozwoju muzyki etno/folkowej i globalnego ruchu world music. Lublin powszechnie uważany jest nie tylko za stolicę polskiego folku, ale również mekkę brzmień korzennych, od roots reggae, dub step po scenę sound systemową. To tu swoje pierwsze kroki stawiały najważniejsze zespoły rodzimej muzyki etnicznej. Warto tę tradycję kultywować i rozwijać.
Uaktywnianie pamięci genetycznej i odkrywanie starych, często zapomnianych etnosów, daje impuls aktywności artystycznej, którą można określić mianem etnografii duchowej.

Poprzez dobór artystów dochodzi też do spotkania peryferii, małych ojczyzn, obszarów wiejskich z miejską dialektyką osiedli. Tworzy to szerokie spektrum postrzegania kultury korzeni. I nie ma lepszego miejsca dla takich artystycznych wyzwań, jak Centrum Spotkania Kultur, gdzie ta idea wpisana jest niejako w profil instytucji.

Jeżeli mielibyśmy wskazać pionierów sceny etno/folkowej w Polsce, to bez wątpienia należy do nich Słoma – pieśniarz, perkusjonista, architekt, twórca scholi bębniarskiej znanej niemal na całym świecie. W marcu 2017 r. obchodzić będziemy jego 60 urodziny i 40 lecie pracy artystycznej. Do tego wyjątkowego wydarzenia zaproszeni zostali goście specjalni – Michał Tarkowski, Jacek Kleyff, Kapela ze Wsi Warszawa, City Boom Boom Ensamble, D'Roots Brothers, LSM Sound System i wielu innych.

I edycja Festiwalu „Korzenie i Kultura" odbędzie się 25 marca 2017 r. pod hasłem „Pieśni Mocy" i dedykowana będzie również jednemu z ojców założycieli polskiej sceny niezależnej, Sławomirowi Gołaszewskiemu.

___

Festiwal Muzyczny imienia Sławomira Gołaszewskiego
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 25 marca, godzina 18:00, poziom 1
Bilety w cenie 20 lub 30 złotych do kupienia poprzez www.spotkaniakultur.com oraz w kasie CSK.

Kontakt dla mediów

Ewa Dados Jabłońska, ewa.jablonska@spotkaniakultur.com , tel. 510 493 746
Joanna Gębska, Joanna.gebska@spotkaniakultur.com , tel. 507 013 822

 

(-)
Materiał organizatora
18 marca 2017

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia